Rimska Banja Spa 4*

You are currently viewing Rimska Banja Spa 4*

Хотел

 

На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања.
Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерална вода од извори со температура од 58º.

ОСНОВЕН РЕСТОРАН
ЛОБИ-БАР
БАЗЕНИ
Два базени со големина 400 м3 и 600 м3
Има два базени, «Елипса» и «Трапез» со минерална вода со различна температура – +36 °C и +32 °C.Водата во базен Трапаз е поладна. Над базенот Елипса има пареа поради високата температура на водата. Овие природни инхалации се корисни за лекување на бронхитис, астма, течење на носот и други респираторни заболувања, како и за ублажување на алергии.
САУНИ
Има две сауни: солена сауна и билна сауна спроти влезот во базенот Елипса.
Сауната е со влажност околу 15% и со температура од + 80- + 90 °C
Во солената сауна топлиот воздух е со лековита пареа од морска сол од Поморието Езеро во Бугарија.
Во билната сауна има различни лековити билки од Пирин. Кога се загреваат, билките ја пополнуваат сауната со мириси.
Не ризикувајте вашето здравје! Ако имате кардиоваскуларни проблеми, консултирајте се со доктор пред да ја посетите сауната.
Во зима (во сезона) има обезбеден бесплатен превоз до/од гондолата во Банско.
АМАМ (ТУРСКА БАЊА)
Турската бања е наследник на римските бањи тоа е топол камен на кој се прави масажата. Температурата во амамот е околу + 40 °C.
Амамот може да го посетат деца и лица со лошо здравје, без да се грижи дека тоа ќе создаде непотребен стрес за телото.
РИМСКА БАЊА
Влажноста во римската бања достигнува 100% и температурата е 45-48 °C.
Влагата топла средина делува како инхалатор, ја зголемува нашата заштита од настинки, а високата температура ги уништува микробите и помага во чистењето на носот. Потта од телото ослободува токсини и вишок течности …….
Бањата помага да се зачува не само здравјето, туку и младоста. Го подобрува тенот на кожата, ги поправа порите, минува низ воспалението, го подобрува исхранетоста на косата.
ЈАПОНСКА БАЊА
Во Европа, јапонските минерални бањи се сметаат за егзотични.
2 дрвени буриња – со температура 45 и 36-38 °С, во кои можат да влезат 4-6 лица и буре со температура на водата од + 8 до + 12 °С .
Јапонските бањи се корисни првенствено за здравје, а потоа – за рекреација, релаксација, јасност на умот, бодрост, сила, убавина, свежина на кожата.
ЛЕДЕНА СОБА
Ладното ја стимулира циркулацијата на крвта, му дава на телото енергија, помага да согоруваат калории. А спротивставени температури, наизменични со топла и ладна вода, помагаат за  заштита од вируси.
Ако сакате да ја подмладите вашата кожа, користете ја нашата снегулка. Отстранувањето на снегот ја тонира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта.
Ледената соба наликува на магична пештера. Ѕидовите се покриени со мраз и снег, а разнобојните светла создаваат чувство дека сте дошле до бајка. За овај третмани се користи планинска вода.
ХИДРОТЕРАПИЈА НА ТЕЛО
СОБА ЗА МАСАЖИ
ЗОНА ЗА РЕЛАКС
ФИТНЕС САЛА

01.11.2022-22.12.2022

 

Цените се за соба на ден – полупансион

сместување лица балкон петок и сабота петок и сабота недела-четврток
Еднокреветна соба 1 да 61,50 56,40 50,80
Еднокреветна соба 1 не 56,40 51,30 46,20
Двокреветна соба 2 да 102,60 92,30 83,10
Двокреветна соба 2 не 97,50 87,20 78,50
Студио 2 да 107,70 97,50 87,70
Студио 2 не 102,60 92,30 83,10
Апартман со 1 спална 2 да 115,40 105,70 94,90
Апартман  со 2 спални 4 да 184,70 174,40 157,00
Допол. легло возрасен     33,40 33,40 29,80
Допол. легло дете 4-11,99 во соба     26,70 26,70 23,10
Допол. легло дете 4-11,99 во студио     26,70 26,70 23,10
Допол. легло дете 4-11,99 во апп 2 спални     26,70 26,70 23,10
Допол. легло дете 4-11,99 во апп 1 спална     15,40 15,40 13,90

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

Важни информации !!!!!
Дополнителниот кревет е софа или фотелја.
Цените со сино се за две ноќевања петок и сабота и важат за престој од 2 или повеќе ноќевања.
Цените со црвено се за едно ноќевања петок или сабота .
За време на училишните празници и државните празници, важат викенд цените
Потребна е целосна уплата до 10 дена пред пристигнувањето за да се гарантира резервацијата!

Цените се на ден за соба и вклучуваат:
Ноќевање;
Појадок на шведска маса;
Вечера на шведска маса или сет мени без пијалоци;
Користење на термално спа центар:
два затворени базени со минерална вода со температура на водата од +31°C и +35°C;
Џакузи,
Сауна,
Парна бања,
Турска бања,
Јапонска бања,
Ледена соба,
Фитнес,
Простор за релаксација;
Користење спортско игралиште за тенис, одбојка, кошарка, фудбал;
Безжичен интернет низ целиот хотел;
Сеф за лаптоп во секоја соба;
Корпа за бебиња во собата и детски столчиња за бебиња во ресторанот (додека има залихи);
Необезбеден паркинг со видео надзор;
Туристичка такса и ДДВ.

Деца до 3,99 г. се сместуваат бесплатно на дополнително легло.
Деца до 11,99 г. во редовно легло плаќаат цена на возрасен.
Деца под 11,99 г. не добиваат бањарка.
Пријавувањето е по 14:00 часот, одјавувањето до 12:00 часот.
Рано пријавување. Предмет на достапни соби.
Пријавување од 08:00 до 14:00 часот 50% од цената за ноќевање, за сместување пред 8.00 се плаќа цена за цела ноќ.
Доцна ослободување. Предмет на достапни соби.
Одјавување од 12.00 до 18.00 часот – 50% од цената на ноќевање.
По 18.00 се доплаќа цела ноќ.
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот.

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Пијалоци за време на оброците
Неспомнати услуги
Личен трошок на патникот

23.12.2022-07.01.2023

 

23.12.2022 до 07.01.2023
Цени за соба на ден – полупансион

сместување лица балкон цена
Еднокреветна соба 1 да 77,00
Еднокреветна соба 1 не 72,00
Двокреветна соба 2 да 143,50
Двокреветна соба 2 не 133,30
Студио 2 да 148,70
Студио 2 не 143,60
Апартман со 1 спална 2 да 153,80
Апартман  со 2 спални 4 да 256,40
Допол. легло возрасен     38,40
Допол. легло дете 4-11,99 во соба     28,20
Допол. легло дете 4-11,99 во студио     28,20
Допол. легло дете 4-11,99 во апп 2 спални     28,20
Допол. легло дете 4-11,99 во апп 1 спална     18,00

 

Дополнителен кревет е софа или фотелја
За периодот 30.12.2020 – 02.01.2021, сместувањето ќе биде по пакет цени /Новогодишно/.

Цените се на ден за соодветната соба и вклучуваат:
Ноќевање;
Појадок на шведска маса;
Вечера на шведска маса или сет мени без пијалоци;
Користење на термално спа центар: два затворени базени со минерална вода со температура на водата од +31°C и +35°C;
Џакузи,
Сауна,
Парна бања,
Турска бања,
Јапонска бања,
Ледена соба,
Фитнес,
Простор за релаксација;
Користење спортско игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
Безжичен интернет низ целиот хотел;
Сеф за лаптоп во секоја соба;
Корпа за бебиња во собата и детски столчиња за бебиња во ресторанот (додека има залихи);
Необезбеден паркинг со видео надзор;
Транспорт до и од почетната станица на лифтот за време на скијачката сезона;
Туристичка такса и ДДВ

Попусти, доплати, напомени !!!!!
Деца до 3,99 г. се сместуваат бесплатно на дополнително легло
Деца до 11,99 г. на редовно легло плаќаат цена на возрасен
Деца под 11,99 г. не добиваат бањарка
Пријавувањето е по 14:00 часот, одјавувањето до 12:00 часот
Рано пријавување. Предмет на достапни соби
Пријавување од 08:00 до 14:00 часот – 50% од цената за ноќевање
За сместување пред 8.00 се плаќа цена за цела ноќ
Доцна ослободување. Предмет на достапни соби
Одјавување од 12.00 до 18.00 часот – 50% од цената на ноќевање
По 18.00 се доплаќа цела ноќ
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот

 

Сместување

 

Хотелот има вкупно 88 соби, 5 еднокреветни, 53 двокреветни соби, 2 студија, 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

АПАРТМАНИ ЛУКС
Дневна соба + две спални – спална соба со брачен кревет и соба со два разделени кревети.
Во собата: бања со туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.

СТУДИО
Голема светла соба за оние кои сакаат сонце и просторност.
Во секое студио: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

АПАРТМАНИ СТАНДАРД
Еднособен апартман со поглед на Пирин и Рила, шумата или селото Бања.
Апартманите имаат спална и дневна соба и мала тераса со маса и столчиња.
Во секој апартман: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

ДВОКРЕВЕТНА СОБА
Една просторија, повеќето од собите се со тераси со маса и столици.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
Една просторија, три од собите имаат балкони со маса и столчиња.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.