Шпанија – Лето 2024

You are currently viewing Шпанија – Лето 2024

Шпанија – Лето 2024

Коста брава – Азурен Брег – Венеција-Венеција-Верона-Барселона-Кан-Ница-Монако-Монте Карло

Земја со богата историја, традиција и култура. Земја на Фламенгото, коридата и виното. Сончева, топла и возбудлива 24 часа. Ве водиме на Коста Брава – “ Дива Обала” , со стрмни, избраздани карпи и проѕирно сино море, скриени заливи, широки песочни плажи, во позадина со борова и храстова шума. Коста Брава т.е. Каталонската Ривиера нуди прекрасен одмор, многу атрактивни излети и незаборавни ноќи: Барселона, Фигерас, забавниот парк Порт Авентура, водени лудории, аквариум, Маринеленд… а ноќе многубројни дискотеки, барови и забава до раните утрински часови… Ние за Вас го одбравме најпознатиот центар на Коста Брава – ЛОРЕТ ДЕ МАР +++ Гламурот на Азурниот Брег: Ница, Kан, Монако, Монте Карло, Сен Тропе и шармот на Северна Италија: Венеција и Верона.

Пакет аранжман со АВТОБУС                         
Термини:               *12,18 Јуни           * 11, 25 Јули             * 15,29 Август           * 04 Септември 2024               

ПРОГРАМА:

ден  СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА:
Состанок на групата во 12.00ч.  Поаѓање во 12.30ч. Се патува преку гр. премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи. Ноќно возење.
ден  ВЕНЕЦИЈА – ВЕНЕТО Регија:
Пристигнување во утринските часови. Факултативно, со брод се префрлуваме во островската Венеција. Разгледување на градот: плоштадот и црквата Сан Марко, Дуждевата палата, Кулата часовник, мостот на воздишки, мостот Риалто, Каналот Гранде. Прошетка низ тесните и живописни улички со безброј мостови над каналите низ кои пловат легендарните гондоли. Слободно време за индивидуални прошетки.
Со брод се враќаме кон пристаништето Пунта Сабиони од каде со автобус одиме до хотелот. Сместување во хотел. Ноќевање.
3ден  ВЕНЕТО – ВЕРОНА – ЉОРЕТ ДЕ МАР:
Појадок. Патувањето продолжува кон Верона. Целодневен престој (9часа) и прошетка низ центарот на стариот град Верона: плоштадите Бра и Ербе, Дел Сињории, старата тврдина и нејзиниот познат мост, Арената. Прошетка низ пешачката улица Мазини, Куќата на Јулија… Слободно време за индивидуални прошетки. Патувањето кон Шпанија продолжува во вечерните часови. Се патува покрај Пиаченца, Генова, Вентимиља, Ница, Монпелие, Перпињан, Гирона. Ноќно возење.
4– 10 ден  ЉОРЕТ ДЕ МАР
Пристигнување во Лорет де Мар во предпладневните часови. Сместување во одбраниот хотел после 14:00ч.Слободно попладне. Престој на база 6 ноќевања со појадок, 6 полу пансиони, по ваш избор.
За време на престојот ќе бидат организирани бројни факултативни излети: BARCELONA PANORAMICA, BARCELONA MAGIC, COSTA BRAVA TOUR, PORT AVENTURA – забавниот парк, BARCELONA BY NIGHT & DISCO OPIUM, AQUARIUM, NOU CAMP, FIGUERAS – MUSEUM DALI,EMPURIA BRAVA – Шпанска Венеција, FLAMENCO SHOW, дискотеки во Љорет де Мар…
10 ден  ЉОРЕТ ДЕ МАР – АЗУРЕН БРЕГ
Појадок. Напуштање на собите до 10.00 ч. Слободен ден за одмор, прошетки и индивидуални активности, или можност за факултативен излет: BARCELONA MAGIC: со посета на Аквариум и Магичните фонтани во вечерните часови kako и шопинг во големите стоковни куќи, трговски центри! Во вечерните часови поаѓање за Азурен брег. Се патува преку Перпињан, Ним, Ноќно возење. 
11 ден   АЗУРЕН БРЕГ: Кан – Ница
 Пристигнување на Азурниот брег во утринските часови. Престојот на Азурниот брег го започнуваме со гламурот на Кан.
Кан,  – познат по својата Кроасета, филмската палата, луксузните хотели. Се искачуваме во стариот град Сике, познат по  својата тврдина и готска црква. Прошетка покрај познатата Филмска Палата и шеталиштето на Палмите- Кроасета.
Се возиме по Наполеоновиот Пат, покрај самата обала и идиличните мали гратчиња на патот кон Ница.
Ница,  – Кралица на Француската Ривиера, срцето на најбогатиот период познат како  ‘Belle Epoque”.
Иконскиот хотел Negresko, Шеталиштето на Англичаните или “Promenade des Angles”,  плоштадот Масена, стариот дел од градот со познатата Кралска Опера, куќата каде престојувал Наполеон, плоштадот Cours Saleya… Слободно време за индивидуални прошетки.
Сместување во хотел во регијата на Азурниот брег (помеѓу Frejus и Nice). Ноќевање.
12ден АЗУРЕН БРЕГ – ЕЗ – МОНАКО:
Појадок.Го напуштаме хотелот. Се возиме кон Ез со прекрасен панорамски поглед на Азурниот брег. Поминуваме покрај средновековниот град Ез и ја посетуваме најпознатата фабрика за производство на Француски парфеми ФРАГОНАРД во Ез. Единствена можност да купите парфеми по фабрички цени.
Продолжуваме кон Монако. Целодневен (9 часа) престој во гламурозната Кнежевина Монако. Почнуваме со прошетка низ стариот град познат по Палатата на Фамилијата Грималди, црквата Свети Никола, Океанографскиот институт, прекрасниот парк, живописните тесни улички…  Пешачиме кон Монте Карло покрај пристаништето со луксузни јахти, патеката каде се вози Формула1.
Слободно време за индивидуални прошетки и посети. Во попладневните часови се упатуваме кон центарот на  МОНТЕ КАРЛО  за да го доловиме гламурот и сјајот преку неговите паркови, трговски центри, луксузни хотели и познати Казина. 
МОНАКО – СКОПЈЕ: Во вечерните часови, поаѓаме кон Скопје. Се патува покрај Генова, Верона, Љубљана, Загреб, Белград, гр.премин Табановце, со попатни паузи за одмор.    
13. ДЕН. СКОПЈЕ:  Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

Лето Шпанија 2024                                 Цени по лице за пакет аранжман во евра
ALEGRA FENALS MAR 3* Sup.
 
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 529 559 579 599 559 529 559
Трето лице во 1/2+1 соба НП 479 509 519 539 509 479 509
1 во 2ро дете 2-12 г. НП 469 489 509 519 489 469 489
Доплата за 6 Полупансион во Шпанија После 15.04.2024: 60еур / Деца 40еур

 

ALEGRA SUN VILLAGE 4* Цени по лице за пакет аранжман во евра
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 549 579 619 629 579 549 /
Трето лице во 1/2+1 соба НП 499 515 559 559 529 489 /
1во и 2ро дете 2-12 г. НП 419 439 449 459 439 419 /
Доплата за 6 Полупансион во Шпанија После 15.04.2024: 60еур / Деца 40еур

 

ALEGRA MARINER 4* Цени по лице за пакет аранжман во евра
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 559 589 629 639 589 559 579
Трето лице во 1/2+1 соба НП 509 529 569 569 539 499 529
1во и 2ро дете 2-12 г. НП 429 449 459 469 449 429 439
Доплата за 6 Полупансион во Шпанија После 15.04.2024: 60еур / Деца 40еур

 

VILLA GARBI 3* Цени по лице за пакет аранжман во евра
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 519 569 679 689 689 499 499
Трето лице во 1/2+1 соба НП 489 539 639 649 649 479 479
1во дете 5-12 г. НП 399 429 489 489 489 399 399
Доплата за 6 Полупансион во Шпанија После 15.04.2024: 60еур / Деца 40еур

 

DON JUAN RESORT 4* Цени по лице за пакет аранжман во евра
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 529 539 619 709 709 539 519
Трето лице во 1/2+1 соба НП 499 509 579 669 669 509 489
1во и 2ро дете 2-12 г. НП 399 429 449 499 499 419 399
Доплата за 6 Полупансион во Шпанија: 70еур / Деца 35еур
Доплата за фамилијана соба во Шпанија (2+2) 140 евра вкупно RO

 

ALEGRIA PLAZA PARIS 4* Цени по лице за пакет аранжман во евра
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 569 639 709 719 619 569 569
Трето лице во 1/2+1 соба НП 489 549 589 589 529 489 489
1во и  2ро дете 2-12 г. НП 429 479 499 509 459 429 429
Доплата за 6 Полупансиони во Шпанија: 70еур / Деца 35еур
Доплата за фамилијана соба во Шпанија (2+2) 125 евра вкупно RO

 

MARIA DEL MAR  4* Цени по лице за пакет аранжман во евра
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 559 599 719 779 699 639 639
Трето лице во 1/2+1 соба НП 512 559 659 699 639 589 589
1во дете 2-12 г. НП 399 409 439 449 429 399 399
2ро дете 2-12г НП 429 459 519 549 499 449 449
Доплата за 6 Полупансиони во Шпанија: 50еур / Деца 25еур
Доплата за 6 Полни пансиони во Шпанија: 80еур / Деца 40еур

 

GHT MIRATGE  4* Superior Цени по лице за пакет аранжман во евра
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 629 639 749 779 829 739 599
Трето лице во 1/2+1 соба НП 559 569 659 679 719 649 539
Доплата за 6 Полупансиони во Шпанија: 50еур / Деца 25еур
Напомена: Хотелот прима гости само над 18години

 

METROPOL 4* Sup. Цени по лице за пакет аранжман во евра
Јуни Јули Август септ
12 18 11 25 15 29 4
По лице во 1/2 цоба НП 589 649 739 849 849 719 649
Трето лице во 1/2+1 соба НП 509 559 679 769 769 659 559
1во и  2ро дете 2-12 г. НП 439 469 629 709 709 609 469
Доплата за 6 Полупансиони во Шпанија: 75еур важи за сите

Цената  на аранжманот вклучува

 •  Високотуристички автобус со клима, ТВ, видео.
 • 6 Ноќевања со појадок/полупансион/, според табелата во одбран хотелво Лорет де Мар.  
 • 1 Ноќевање со појадок во хотел 2*/3* во регијата на Азурен брег (помеѓу Фрежу – Ница).  
 • 1 Ноќевање со појадок во хотел 2*/3*во регија Венето.
 • Целодневна посета на Верона.
 • Сместување и услуги во дво/трокреветни соби, според табелата.
 • Организација и професионален туристички придружник на патувањето.

Цената на аранжманот НЕ вклучува:

 • Задолжително патничко осигурување: 520 денари ( се плаќа во агенција).
 • Туристичка такса за хотели  на Азурниот брег и Италија: 7 (задолжително, се плаќа во агенција).
 • Туристичка такса за хотели  Шпанија: 1 €/ден хотел со 3* / 1,50 €/ден хотел со 4* (се плаќа на лице место на рецепција при сместување).
 • Девизен дел, сервис на локалната Шпанска агенција: 25  по лице.
 • Задолжителен пакет излети Азурниот брег: Кан, Ница, Фрагонард во Ез, Монако, Монте Карло : 40 €  по лице.
 • Доплата за еднокреветна соба: плус 50% од цената дадена во ценовникот, (задолжителна резервација и плаќање во агенција).
 • Факултативни излети и влезници според програмата. Информации во агенција.
 • Девизниот дел, задолжителниот пакет излети АЗУРЕН БРЕГизбор на факултативни излети, се уплаќаат кај водичот на групата пред пристигнување во Шпанија. Веќе пријавен излет, нема можност за откажување.
 •  ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА СОБИ ПО ХОТЕЛИ И МЕСТА ВО СЕКОЈА СМЕНА !

НАПОМЕНИ:

 • Редовната цена на аранжманот после 01 Март, е според табелата, на база ноќевање со појадок.
 • Задолжителен депозит при пријавување: 10.000 денари.
 • Останатиот износ се плаќа најдоцна 21 ден пред поаѓање.
 • Плаќање исклучиво во денарска противвредност по курс 1 (евро) = 62 денари.
 • За реализација на програмата потребни се минимум 45 лица.
 • Патниците се должни да поседуваат БИОМЕТРИСКИ ПАСОШ со рок на траење од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната.
 • НП – Ноќевање со појадок, ПП – Полупансион – (појадок + вечера), ПП – Полн пансион (Појадок + ручек + вечера)
 • Распоредот на излети и посети може да претрпи измени.
 • Цените на факултативните излети, влезници, локален превоз, може да претрпат измени.
 • Цената на аранжманот може да се измени во случај на промена на цената на горивото, и останати фактори кои влијаат на формирање на цената. Сите уплати до тој момент важат според старата цена.
 • Распоредот на седење во автобусот е според датумот на уплатата.
 • Со доплата од 20 евра по лице, може да се одбере број на седиште во автобус. Нема можност за доплата за празно седиште.
 • Задолжително, 48 часа пред поаѓање, проверете ја сатницата и местото на поаѓање.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА 

 •  Високотуристички автобус со клима, ТВ, видео.
 • 6 Ноќевања со појадок /полупансион/пансион според табелата во одбран хотел во Лорет де Мар.  
 • 1 Ноќевање со појадок во хотел 2*/3* во регијата на Азурен брег (Ница – Кан).  
 • 1 Ноќевање со појадок во хотел 2*/3*во регија Венето.
 • Целодневна посета на Верона.
 • Сместувањеи услуги во дво/тро/четворокреветни соби, според табелата.
 • Организација и туристички придружник на патувањето.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително патничко осигурување420 денари (задолжително се плаќа во агенција ( до 60год.).
 • Туристичка такса за хотели  на Азурниот брег и Италија (задолжително се плаќа во агенција).
 • Туристичка такса за хотели  Шпанија1 €/по лице на ден хотел со 3* / 1,50 €/по лице на ден хотел со 4* (се плаќа на лице место).
 • Девизен дел, сервис на локалната Шпанска агенција: 25  по лице.
 • Задолжителен пакет излети Азурен брег: Кан, Ница, Фрагонард во Ез, Монако, Монте Карло : 30 €  по лице.
 • Доплата за еднокреветна соба: 50% плус од цената, (задолжителна резервација и плаќање во агенција).
 • Факултативни излети и влезници според програмата. Информации во агенција.
 • Девизниот дел, задолжителниот пакет излети Азурен брегизбор на факултативни излети, се уплаќаат кај водичот на групата пред пристигнување во Шпанија. Еднаш пријавен излет, нема можност за откажување.

НАПОМЕНИ:

 • Редовната цена на аранжманот после 25 Март, се зголемува за 50 евра по лице.
 • Задолжителна АКОНТАЦИЈА при пријавување: 30%од вредноста на аранжманот.
 • Останатиот износ се плаќа најдоцна 14 ден пред поаѓање.
 • Плаќање во денарска противвредност 1 (евро) = 62 денари
 • За реализација на програмата потребни се минимум 45 лица
 • Патниците се должни да поседуваат БИОМЕТРИСКИ ПАСОШ со рок на траење од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната
 • КОВИД 19 Протокол: Агенцијата континуирано ги следи протоколите за влез во земјите од програмата. За истите ги известува сите заитересирани патници.
 • НП – Ноќевање со појадок, Полупансион – (појадок + вечера), Полн Пансион ( појадок+ручек+вечера)
 • Распоредот на излети и посети може да претрпи измени
 • Цените на факултативните излети, влезници, локален превоз, може да претрпат измени
 • Распоредот на седење во автобусот е според датумот на уплатата, предност постари лица.
 • Со доплата од 10 евра по лице, може да се одбере број на слободно седиште.
 • Патникот има обврска да ја  провери сатницата и местото на поаѓање, 48ч. пред терминот на поаѓање.

Приговори и поплаки:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на (представникот). Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма.
 • Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм. 

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. МИГ ТРАВЕЛ