МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ 8-МИ МАРТ

You are currently viewing МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ 8-МИ МАРТ
Cathedral of Milan. Catholic church in Italy. Spring time cherry blossoms.

Италија – земја на пица и паста,земја на мода,култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија е дефинитивно една од најпосетените земји во светот. Милиони туристи на годишно ниво ја преплавуваат, а најпосетени се Рим, Милано, Фиренца, Венеција, Пиза и Верона.

Програма

1

1 ден четврток (07.03.2024) – СКОПЈЕ-МИЛАНО
    • Состанок на групата на Дрводекор во 11:30,

 

    • поаѓање за Италија во 12:00 часот. Денско и ноќно патување преку Србија, Хрватска, Словенија и Италија со кратки попатни паузи и царински формалности.

 

2

2 ден петок (08.03.2024) МИЛАНО
    Пристигнување во Милано во утринските часови. Следува факултативен разглед на Милано со лиценциран водич: SforcescoCаstle, Piаzza de Duomo-централен плоштад каде што се наоѓа најголемата Готска Катедрала во светот Дуомо – катедрала со фасцинантен изглед, составена од 3400 статуи. Разгледот продолжува кон галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196 м долг покриен премин со многубројни продавници (Gucci, Prada, Louis Vuitton….итн) кој пак не води до зградата на Миланската опера, една од најпознатите оперски куќи во светот. По разгледот, сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

3

3 ден сабота (09.03.2024) МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-МИЛАНО
    Појадок. Слободно време за индивидуален разглед на Милано или факултативен излет до Швајцарија. Време предвидено за посета на Лугано – градот кој што се наоѓа на езерото Лугано, на падините на Алпите, познат како швајцарското Монте Карло. Обиколка низ стариот дел на градот кој е претворен во пешачка зона со своите плоштади Piazza Ciochara, Piazza dellaReforma, Катедралата San Lorenzo, големиот градски парк Parco Civico, еден од најубавите паркови во Швајцарија. Прошетката продолжува со посета на живописното италијанско гратче Комо, кое се простира на брегот на истоименото езеро, едно од најпознатите и најдлабоките езера во Европа. Посета на Комо, посетана мавзолејот на Алесандро Волта, Катедралата Бролето, ѕидините кои го обиколуваат скоро целиот град. Дококу дозволат временските услови, можност за факултативно крстарење со брод по езерото и да се видат преубавите вили градени во периодот од 17-ти до 19-ти век, меѓу кои се и вилите на Џорџ Клуни, Версаче, Мадона, Макартни итн. Во договорено време враќање во Милано. Слободно индивидуално време. Ноќевање.

4

4 ден недела (10.03.2024)
    Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот и поаѓање према градот Сирмионе (задолжителна факултативна посета). Живописниот град Сирмионе, кој на необично формираниот полуостров длабоко навлегува во езерото, Лаго ди Гарда, познат по старата тврдина Сцалигера, тесните улици, преубави мали куќи и типични населби со комплетна содржина. По посетата на Сирмионе, се упатуваме кон шопинг центарот Palmanova Outlet Village. Слободно време за шопинг. Во договорено време поаѓање за Македонија во попладневните часови. Патот води преку Словенија, Хрватска,Србија… Пристигнување во Скопје во претпладневните часови на 11.03.2024 – понеделник.

ПРОМО ЦЕНА: 159 ЕВРА / 9858 ДЕН. СО ЗАДОЛЖИТЕЛНА РЕЗЕРВАЦИЈА НА ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ ОД 70 ЕВРА ПО ЛИЦЕ! (во пакетот вклучени се сите факултативни посети, освен крстарењето по Езерото Комо која се доплаќа на лице место по пристигнувањето во Комо)
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 1
89 ЕВРА /11718  ДЕН.

 

 

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

 

– Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
– 2 ноќевања со појадок во хотел 3* во околината на Милано
– Бесплатен трансфер од: Битола, Прилеп, ЦрнаРека (Сирково) и Велес
– Организација на аранжманот и туристички придружник во текот на целото патување.

 Воценатанааранжманотне е вклучено:

 

– Разглед на Милано со водич (15€)
– Посета на Лугано и Комо (50€)
– Посета на Сирмионе (10€) – ЗАДОЛЖИТЕЛНА ФАКУЛТАТИВА

– Крстарење по езеротоКомо (15€) – оваа факултатива не е вклучена во пакетот и истата се плаќа директно при пристигнувањето во Комо, истото се договара на лице место со локалните
– Задолжителна доплата за туристичка такса 2.5€ по лице по ноќевање
– Патничко осигурување 300 денари

 

Пакетот факултативи од 70 евра вклучува: разглед на Милано со водич, посета на Лугано и Комо и посета на Сирмионе

*Факултативата крстарење по езерото Комо не е вклучена во пакетот и истата се плаќа директно при пристигнувањето во Комо
* Факултативната посета на Сирмионе е ЗАДОЛЖИТЕЛНА за посета за сите патници присутни во групата

 

 

НАПОМЕНИ:

–          За single соба се доплаќа дополнителни 70% од аранжманот

–          Дете до 11,99 со двајца возрасни плаќа 80% од аранжманот

–          Во случај на еден возрасен и едно дете до 11,99г детето плаќа 100%

–          За реализација на аранжманот потребен е миниум од 40 патници во спротивно организаторот може да ја откаже турата до пет дена пред тргнувањето

–          За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума и доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

–          За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност мин. месеци од денот на патувањето

–           Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)

–          Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.

–          Во случај на недоволен број на патници/промена на работни саати на локалот којшто е предвиден да се посетува организаторот смее да направи промена или отказ на факултативите на лице место

–          За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Идеал Травел И ТА.МИГ ТРАВЕЛ