ЗЛАТИБОР

ЗЛАТИБОР

8-ми Декември во ЗЛАТИБОР

(Со посета на Сирогојно и Дрвенград)

 

Прв ден: 05.12.2020 (сабота)

Состанок на групата навечер во 21:00 часот во Кавадарци, 22:30 во Скопје и 23:00 часот во Куманово и тргнување кон Златибор со попатни паузи за царински формалности и одмори.

 

Втор ден: 06.12.2020 (недела)

Пристигнување во Златибор во утринските часови и  заминување на групата кон етно село Сирогојно. Посета на музејот на отворено и специјалната продавница за џемпери, по кои Сирогојно е познато низ светот. Околу пладне сместување во Вила Јелена, која се наоѓа во центарот на Златибор (http://www.vilajelena-zlatibor.com/ ) во двокреветни и трокреветни соби. Слободно време за одмор и прошетка низ центарот на Златибор. Вечера. Ноќевање.

 

Трет ден: 07.12.2020 (понеделник)

Појадок. Заминување на групата кон Дрвенград, дело на Емир Костурица кој го направил овој “град” за потребите на својот филм “Животот е чудо”. Овде може да ги пробате познатите слатки и природните сокови кои носат име на познати светски личности, како што се Новак Ѓоковиќ, Диего Марадона, Џони Деп итн. Потоа посета на изворот ’Бела Вода’ и познатата железница ’Шарганска Осмица’. Во попладневните часови враќање во Златибор. Слободно време за прошетка низ центарот на Златибор и посета на пазарот за сувенири и  познатата златиборска пршута и кајмак.  Вечера. Ноќевање.

 

Четврти ден: 09.12.2020 (вторник)

Појадок. Одјавување од хотелот и заминување кон Македонија со попатна посета на Врњачка Бања за прошетка по познатата Променада, индивидуален ручек и шопинг во многуте продавници.  Пристигнување во вечерните часови.

 

Цена на аранжманот: 6.510 денари

 

Цената на аранжманот вклучува:

–        Превоз со високо туристички автобус на наведената релација (50% пополнетост на автобус по протокол)

–        Две ноќевања со појадок и вечера во Вила Јелена

–        Посета на Сирогојно, Дрвенград и изворот Бела Вода

–        Посета на Врњачка Бања

–        Организација, реализација и лиценциран придружник на патувањето

 

Цената на аранжманот не вклучува:

–        Влезница во музејот во Сирогојно – 150 динари ( околу 80 денари)

–        Влезница во Дрвенград 250 динари ( околу 120 денари)

–        Туристичка такса која се плаќа во хотел – 2 евра по лице за двете ноќи

–        Задолжително патничко осигурување (информации во агенција)

 

Напомена: За реализација на ова патување потребни се минимум 30 патници.

Програмата е преземена од Сансет Травел, и за истата важат општите услови на патување на МИГ Травел и СКТМ