TERMAG HOTEL – JAHORINA

You are currently viewing TERMAG HOTEL – JAHORINA

Јахорина – планина во општината Пале во Република Српска, БиХ, која му припаѓа на Динарскиот планински систем. Највисокиот на Јахорина е Огорелица [1] со 1916 m надморска висина. Во лето е прекриена со густа зелена трева, а во зима со снег висок и до 3 m. Јахорина се простира од 43°39′ до 43°47′ северна географска ширина, и од 18°31′ до 18°43′ источна географска должина.

Извонредната конфигурација на теренот, обилноста на многу квалитетен снег, погодната клима, 20 km патеки за алпски дисциплини како и благите падини (Рајска долина) ја наредија оваа планина меѓу најубавите и најпознати ски-центри.

Просечниот број на денови со снежен покривач на Јахорина е 175, и тоа од октомври до крајот на мај. Десетгодишниот просек на висина на снежниот покривач во февруари изнесува 106 cm. На XIV Зимски олимписки игри во Сараево, на Јахорина се одржани алпските дисциплини за жени. Од Сараево, Јахорина е оддалечена 30 km, а од Пале 15 km.

 

 

ХОТЕЛ ТЕРМАГ – АВТЕНТИЧЕН И СОВРЕМЕН

Термаг хотел Јахорина е модерен хотел со 4 ѕвезди со богата понуда во текот на целата година. Се наоѓа на 1550 метри надморска височина, веднаш до патеката и жичарите. Има 71 конфорт соби, 21 луксузно опремени апартмани и еден претседателски апартман. Целосниот ентериер и мебелот во хотелот се дизајнирани и изработени од цврсто дрво.

Познатиот сараевски архитект Амир Вук Зец, добитник на највисоките признанија и награди за внатрешен дизајн за хотелот Термаг и етно ресторанот Колиба, рече: „Вистинска зграда на вистинското место, го отсликува амбиентот на Јахорина и дава целосна атмосфера.

Менито е избрана комбинација на јадења од национална и регионална кујна, комбинирани од српската и босанската, француската и италијанската кујна. Гастрономското задоволство со специјалитети од скара е надополнето со богат избор на салати, десерти, сирења, како и богата понуда на локални и странски вина од Србија, Хрватска, Франција, Италија и Чиле.

Услуги

Услуга во соба, анимација за деца, Wi-Fi достапен низ хотелот, куглана, билјард, подземна гаража, изнајмување на ски опрема и услуга за скијање, училиште за скијање, продавница за ски опрема, продавница за рачно изработени сувенири, трансфер до аеродром и други специјални услуги на барање.

HOTEL TERMAG – JAHORINA
Цени изразни по лице на ден на база Полупансион (појадок и вечера)
Economic rooms 09.12-27.12.2021 27.12-02.01.2022 02.01-16.01.2022 16.01-06.02.2022 06.02-27.02.2022 27.02-13.03.2022 13.03-03.04.2022
Eco 1/2 “front side” 59 95 87 61.5 84.5 66.5 56.5
Eco 1/2 “mountain view” 66.5 105 95 69 92 74.5 61.5
Lux rooms 09.12-27.12.2021 27.12-02.01.2022 02.01-16.01.2022 16.01-06.02.2022 06.02-27.02.2022 27.02-13.03.2022 13.03-03.04.2022
Lux 1/2+1 “front side” 74.5 110 105 79.5 102.5 82 69
Lux 1/2+1 “mountain view” 82 118 112.5 87 110 89.5 77

Наведените цени се по лице на ден и вклучуваат: ноќевање, појадок и вечера на шведска маса, паркинг место пред хотел

 • 20% попуст за 3то возрасно лице во ЛУКС соба
 • 50% попуст за дете од 6-11,99год во ЛУКС соба
 • сите соби имаат мини бар, сателитска ТВ, електронски сеф, директна телефонска линија, фен за коса, бесплатен wi-fi.
 • користењетео на wellnes&spa центарот НЕ е уклучено во цената и се наплаќа дополнително за еко и лукс собите (за 3 часа употреба на базен, сауна и парна бања на ден 21еур за возрасни и 10,5еур за деца од 6-11,99год
 • можност за доплата на внатрешен паркинг на лице место, без предхдона резевација, на база на расположливот – 21еур на ден
 • во еко собите не е возможно сместување на дете, само 2ца возрасни
HOTEL TERMAG – JAHORINA
Цени изразни за Наем на ден на база Полупансион (појадок и вечера)
Апартмани/ Свитови 09.12-27.12.2021 27.12-02.01.2022 02.01-16.01.2022 16.01-06.02.2022 06.02-27.02.2022 27.02-13.03.2022 13.03-03.04.2022
Basic App 1/2+2 “front side” 338 486 420 368 414.5 386.5 323
Basic App 1/2+2 “mountain view” 368.5 511.5 450 394 450 409.5 338
Family App 1/4 “front side” 409.5 614 501.5 435 501.5 450 373.5
Superior App 1/4 “mountain view” 470.5 690.5 588 511.5 588 511.5 460.5
 • Наведените цени се за наем на апартман Basic, Family, Superior на база полупансион и вклучуваат: појадок и вечера, користење на wellnes&spa центарот, паркинг место во подземната гаража.
 • сите апартмани имаат мини бар, сателитска ТВ, електронски сеф, директна телефонска линија, фен за коса, бесплатен wi-fi
 • максимален број на лица во апартманите е 5
 • доплата за 5то помошно легло во Фамили или Супериор апартман е на барање, зависно од расположливост и изнесува 25% на редовната дневна цена на апартманот
 • деца од 0-5год се гратис во сите типови на соби, каде има капацитет за нив и зависно од годините добиваат дополнително легло или бебешко кревече
 • Туристичката такса и осигурувањето НЕ се вклучени во цената и изнесува 1,08еур по лице на ден, деца од 0-11,99год не плаќаат такса.
 • За сите кој престојуваат во НОВОГОДИШНИОТ период се доплаќа новогодишна вечера од 100еур по лице, и за деца од од 6-11,99год – 50еур

Начин на плаќање: 

 • За сите резервации е потребна 40% аконтација од целосната сума на аранжманот, уплата се врши веднаш за потврда на резервација

Политика на отказ на резервација: 

 • До 15дена пред пристигање – без пенали
 • од 14-1 ден пред пристигање – хотелот ја задржува целата авансна уплата од 40%
 • NO show – 100% пенали
 • порано напуштање на хотел од предвиденото, 100% се наплаќа денот на напуштање и 40% секој следен ден кој не престојуваат гостите