Сејшели Нова Година – лет од Софија

You are currently viewing Сејшели Нова Година – лет од Софија

 1 СОФИЈА – ИСТАНБУЛ
Состанок на аеродромот во Софија во 19:25 часот за летот Софија-Истанбул со АК Туркиш ерлајнс во 21:25
часот. Слетување во Истанбул во 23:50 часот. Краток престој на аеродром, потоа лет Истанбул-Сејшели во 02:10
часот.
2 ИСТАНБУЛ – СЕЈШЕЛИ
Пристигнување на островот Махе на Сејшелите во 11:00 часот. Прием и трансфер од аеродром до хотел по ваш
избор. Сместување во хотел. Ноќевање.
 3 СЕЈШЕЛИ
Појадок. Слободно време за целосен одмор или дополнителни екскурзии по желба.Опција: Целодневна
екскурзија до островите Пралин и Ла Диг со вклучен ручек, за доплата од 190 евра по возрасен, 120 евра за дете
од 2-11 години, со претплата од Бугарија.Пралине е вториот по големина остров на Сејшелите и е околу 1,30 часа
со траект од островот Махе. Посетителите ќе можат да ја посетат Vallee de Mai (Vallee De Mai) – единственото
место на земјата каде што џиновската палма позната како двоен морски кокос (coco de mer) расте во природна
средина. Прошетката оди по добро одржуваните патеки на оваа девствена шума, слушајќи ги звуците на реткиот
Црн Папагал, кој не тера да веруваме во легендите дека ова е рајската градина.Турата вклучува посета на
познатата плажа Ансе Лацио, со 30-минутното возење со брод до Ла Диг. На островот Ла Диг (La Digue),
посетителите ќе уживаат во атмосфера на безвременост и удобности на 21 век.Трансфер до L’Union Estate за
обиколка на исушените шупи за кокос, средба со џиновските желки и неодамна реновираната колонијална куќа
на плантажата каде што се снимаше филмот Збогум Емануела.Обиколката на Ла Диг продолжува со отворен
камион со настрешница, застанувајќи на Anse Source d’Argent – една од најубавите плажи во светот. Ќе имате
доволно време да ги фотографирате импресивните гранитни карпести формации.Оваа 11-часовна турнеја на
Пралин и Ла Диг е атрактивна можност за посетителите да ги истражат двата острови во еден ден.Враќање во
хотелот. Ноќевање.
4 СЕЈШЕЛИ
Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии по желба.Опција: Целодневна екскурзија
„Дискавер Махе“ со вклучен ручек за доплата – 75 евра за возрасен, 45 евра за дете од 2-11 години, со претплата
од Бугарија.Турата започнува со хотелски трансфер за застанување во колонијалниот центар на најмалиот главен
град на светот, Викторија. Ќе ги видите судските згради, музејот, поштата и саат-кулата, близнак на лондонската
станица Викторија. Наоколу е зградата Кодевар, каде што локалните занаетчии ги продаваат своите производи,
вклучувајќи го и познатото креолско злато. Прошетката по улицата Алберт ќе го открие интересниот колоритен
пазар, каде што ќе видите тезги на кои се продава свежо уловена риба, тропско овошје и зеленчук, билки и
зачини со изобилство на ароми.Следно е патување преку планината и преминот Sans Soucis со фото-стоп во
историската мисија Ложа. Ќе посетиме едно од најстарите наследства на островската држава – Ботаничката
градина која датира од пред повеќе од еден век и се наоѓа во срцето на Махе.Ќе имате креолски ручек во локален
ресторан (вклучено во цената).По ручекот, турата продолжува по јужниот крај на островот до обновената
колонијална плантажа Жардин ду Роа, позната во кратката креолска историја како плантажа на семејството Џорџ,
чие семејно стебло е поврзано со Луј 17 од Франција. Ќе бидете пречекани со освежителен домашен овошен сок
пред да бидат прикажани низ плантажите со зеленчук, егзотично овошје, билки и зачини. На пат кон хотелот во
преостанатото време од попладневните часови, ќе паузираме на панорамски поглед на Едемскиот остров.
Враќање во хотелот околу 16 часот.Враќање во хотелот. Ноќевање.
 5 СЕЈШЕЛИ
Појадок. Слободен ден за релаксација и одмор во хотел.Вечерта дочекајте ја Новата 2024 година во хотел!
Ноќевање.
6  СЕЈШЕЛИ
Појадок. Слободно време за одмор во хотел. Покрај прекрасните плажи, белиот песок и топлите води кои
милуваат, Сејшелите нудат многу можности за дополнителни активности како нуркање, спортови на вода, спа
третмани и релаксација.Ноќевање.
7
Gün СЕЈШЕЛИ
Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии по желба.Опција: Целодневна екскурзија на Reef
Safari со вклучен ручек – 115 евра за возрасен, 65 евра за дете од 2-11 години, со претплата од Бугарија.Прекрасна
можност да дознаете повеќе за морскиот свет во ова егзотично и тропско место – Сејшели. Прво, ќе се упатиме
кон помалите острови во внатрешноста, каде што ќе имаме можност да му се восхитуваме на шарениот морски
свет, исполнет со најбизарните жители. Ќе имате можност да пливате меѓу шарените риби и да се восхитувате на
коралите.Следи ручек на бродот (вклучен во цената).Се плови до блискиот и див остров Мојен – местото каде
што животот на копнените желки и луѓето се целосно синхронизирани. Ќе ги запознаете овие интересни
водоземци, а за оние кои сакаат пиратски приказни, можете да прошетате низ островот до старите урнатини и да
го откриете местото каде што биле закопани пиратите. Ќе имате време за плажа, пливање и нуркање пред да се
вратите на островот Махе.Ноќевање.
8  СЕЈШЕЛИ
Појадок. Слободно време за одмор во хотел. Покрај прекрасните плажи, белиот песок и топлите води кои
милуваат, Сејшелите нудат многу можности за дополнителни активности како нуркање, спортови на вода, спа
третмани и релаксација.Ноќевање.
9 МАХЕ – ИСТАНБУЛ
Појадок. Напуштање на собите во 12 часот.Слободно време до доцна трансфер до аеродром за лет за Истанбул во
23:15 часот.
10 ИСТАНБУЛ – СОФИЈА
Слетување на аеродромот во Истанбул во 06:20 часот. Краток престој и лет за Софија во 08:45 часот.
Пристигнување на аеродромот во Софија во 09:00 часот.
Additional Info:
НОВА ГОДИНА НА СЕЈШЕЛИТЕ
ОАЗА НА МЕЧТИТЕ ВО СРЦЕТО НА ИНДИСКИОТ ОКЕАН
26.12.2023 – 04.01.2024 г.
10 дена / 7 ноќевања
Сејшелите се 115 острови лоцирани од екваторот до северниот врв на Мадагаскар. Најголемите
острови во Сејшелите се Махе, Пралине, Силуета, Ла Дигу. Изградени се главно од гранитни карпи, а
другите помали острови се претежно корални.
Ова неверојатно место е врвот на потонатиот антички континент, ако се прашувате како би изгледал
Рајот – Сејшелите се приближуваат до идејата за рај. Песокот е корален, блескав бел и има
карактеристика дека не се загрева дури и при многу високи температури, природата е зачувана и ќе ве
остави маѓепсани со својата егзотика, волшебниот мирис на рајските цвеќиња и неговите смарагдно
сини води.
ЦЕНАТА Е ПО ЛИЦЕ И ВКЛУЧУВА:
Авионски билет Софија – Истанбул – Махе, Сејшели, Сејшели – Истанбул – Софија
вклучувајќи аеродромски такси со АК Туркиш ерлајнс со багаж до 40кг по лице.
7 ноќевања на соодветната база во избраниот хотел.
Трансфер аеродром-хотел-аеродром.
24-часовна помош за време на престојот од претставник на локалниот партнер од Сејшели.
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
Доплата за новогодишна вечера во хотел – мора да се плати однапред во АГЕНЦИЈА.
Факултативни екскурзии.
Други трошоци од лична природа.
Осигирување за откажување на патување.
Услови за резервација:
ü Депозит од 30% – до 3 денови по потврда на резервацијата;
ü Доплата до 40 денови пред поаѓање.
ü Цената важи за група од најмалку 16 туристи.
ü Рок за известување за минималниот број на собрани учесници за патувањето: 30 дена пред
поаѓање.
ü Потребни документи за регистрација – копија или податоци од меѓународен пасош /валиден
минимум 6 месеци од денот на поаѓање/, потпишан договор за организирано патување.
Услови за отказ:
· до 90 дена пред датум на поѓање– целата сума се враќа од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ
· од 89 до 41 денови пред датумот на поаѓање се задржува од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ
сума во вредност на 1000 лева;
· од 40 денови до датумот на патувањето од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ се задржува сума
во висина од 100% од вкупните трошоци на патувањето;
· Промена на име до 14 денови пред патување се врши без доплата.
· При отказ на патувањето од страна на ТО, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на
отказ;
· Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине патувањето за време на неговото
времетраење, сите дополнителни трошоци, вклучувајќи го и превозот, се на негов трошок.
Распоред на летови:
1 TK1030 TU 26DEC SOFIST 2135 0005
2 TK 748 WE 27DEC ISTSEZ 0210 1055
3 TK 749 WE 03JAN SEZIST 2315 0625
4 TK1027 TH 04JAN ISTSOF 0845 0900
ЗАБЕЛЕШКИ:
§ Минимален број туристи за реализација на програмата: 16
§ Рок за известување за несобран минимум – 20 дена пред поаѓање;
§ Промена на цената е возможна при: промена на транспортни расходи (гориво), аеродромски,
пристанишни и др. такси; промена со повеќе от 3% на валутниот курс во периодот меѓу
датумот на склучување на договорот и поаѓањето; непредвидено покачување на цените од
страна на партнерите, како и во други објективно итни случаи.
§ Посочените пакетни цени се калкулирани при курс на лев – долар 1.00 USD = 1.80 BGN.
§ Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на поаѓање и пристигнување,
за што тур-операторот навремено ќе ги информира корисниците.
§ Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на извршување на
програмата од причини надвор од негова контрола и не е одговорен за туристите кои не се
примени од релевантните гранични органи.
§ Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и
препораки во врска со влезот и престојот во Оман.
Неопходни документи:
• Меѓународен пасош сo мин. валидност 6 месеци од датумот на враќање;
• Патувањето е без задолжителни медицински барања за имунизација.
• За деца до 18 г. кои патуваат со еден или без родители, нотарска заверка од еден или двата
родители!
Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине патувањето, за време на неговото
траење, сите дополнителни трошоци, вклучувајќи го и превозот, се на негов трошок.
КОРИСНИКОТ има право да го пренесе своето право да патува на трето лице во период
според спецификите на дестинацијата, издавајќи авионски билети за меѓународни летови
најдоцна еден месец пред поаѓање и се обврзува да му ги исплати на ТУРОПЕРАТОРОТ
само износите поврзани со можното реиздавање на билетите.
Информација во однос на здравствените барања:нема задолжителни медицински и
санитарни барања при патување до Оман.
Вид на транспорт што се користи: Авион, Автобус, траект
Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и препораки во
врска со влезот и престојот во Сејшелите.
Патување за лица со намалена подвижност: Патувањето е погодно за лица со намалена подвижност.
Се нудат сите дополнителни екскурзии, како од агенција, така и локално. На лице место можно е
цените да се разликуваат од наведените во програмата.