РИМ – Нова Година

You are currently viewing  РИМ – Нова Година

 

 РИМ – Нова Година

28.декември (вторник) СКОПЈЕ – РИМ
Состанок на групата на скопскиот аеродром во 12:05 часот. Лет за Рим W6 7757 во 15:05ч. Пристигнување во
Рим во 16:40 часот. Трансфер до хотелот со панорамско разгледување на градот: Виа Венето, Шпанските
скали, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот форум, Виа Дел Корсо, Колосеумот, мостовите на
Тибар, црквата Св. Петар, Фонтаната Ди Треви… Сместување и слободно време за индивидуални активности.
Ноќевање.
29.декември (среда) РИМ – ВАТИКАН – НАВОНА
Појадок. Факултативна посета на Ватикан, еден од најголемите музејски комплекси во светот каде се
изложени многубројни уметнички дела собрани од Римокатоличката црква низ вековите. Основач е папата
Јулиј II во 1506г. Посета на Сикстинската капела, Ватиканските музеи, Рафаеловите соби, црквата Св.Петар…
По разгледот, препорачуваме прошетка покрај Замокот на Ангелите и преку Мостот на Ангелите до плоштадот
Навона, изграден врз темелите на Стадионот на Доминицијан од 1ви век. Познат и како уметничка четврт на
Рим, плоштадот Навона е гордоста на барокот на градот Рим со скулптури и архитектонски дела од Џан
Лоренцо Бернини: познатата фонтана Fontana dei Quattro Fiumi, црквата Св.Агнеса во Агонија од Боромини и
Рајналди… Можност за краток одмор за ручек или уживање во вкусот на италијанското кафе. Слободно
попладне за индивидуални прошетки. Ноќевање.
30.декември (четрвток) РИМ – ТИВОЛИ
Појадок. Факултативна посета на местото Tиволи. Прекрасната Villa D’Este и нејзината градина се наоѓаат на
листата на светското културно наследство под закрила на UNESCO. Со импресивните петстотини фонтани,
нимфи, пештери, игри со вода и музика, претставува копиран модел на најпознатите Европски градини во
маниристички и барок стил. Враќање во Рим. Попладне препорачуваме прошетка низ познатиот боемски кварт
Трастевере: Црквата Св.Марија ин Трастевере, посета на единствениот остров на Тибар, каде во минатото се
појавила и првата Римска Населба. На островот можете да ја посетите црквата Св. Бартоломеј. Слободно време
за вечера во некој од многубројните традиционални италијански ресторани во Трастевере. Ноќевање.
* Цените и расположливоста се достапни во овој момент. (15/10/2021 12:29)
31.декември (петок) РИМ (Римокатоличките катедрали и гробот на Св.Кирил)
Појадок. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Можност за факултативна прошетка низ
Рим со метро и посета на катедралите Сан Џовани Латерано, Санта Марија Маџоре, црквата Сан Пјетро ин
Винколи, прошетката продолжува покрај Колосеумот (мала пауза за фотографирање) до црквата Сан
Клементе каде ќе ги посетиме капелата и гробот на Св. Кирил…Слободно време за индивидуални активности и
прошетки. Попладне ви препорачуваме прошека по познатата Виа Дел Корсо (најпознатата шопинг улица),
посета на фонтаната di обезбедите вашето враќање во Вечниот град. Имајте пријатна кафе пауза покрај
познатите Шпански скали. Прослава на Нова Година на некој од градските плоштади. Ноќевање.
01.јануари (сабота) РИМ – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно утро за индивидуални прошетки. Попладне трансфер до
аеродромот во Рим. Лет за Скопје W6 7758 во 17:15ч. Пристигнување во Скопје во 18:50 часот.

Цена на аранжманот во предпродажба:
Superior пакет (со вклучени 2 разгледи) – 419€ (25.978мкд)
Premium пакет (со вклучени сите разгледи) – 529€ (32.798мкд)

РАЗГЛЕДИ И ПОСЕТИ – ПАКЕТОТ ВКЛУЧУВА/НЕ ВКЛУЧУВА:
– Организиран панорамски разглед на Рим:
SUPERIOR √ (вклучено) ; PREMIUM √ (вклучено)
– Посета на римокатоличките катедрали и гробот на Св.Кирил (без метро карта и влезница):
SUPERIOR √ (вклучено) ; PREMIUM √ (вклучено)
– Посета на Ватикан (со метро): резервација, слушалки, локален водич и влезница:
SUPERIOR (доплата 55€) ; PREMIUM √ (вклучено)
– Посета на Тиволи со превоз, локален водич и влезница:
SUPERIOR (доплата 65€) ; PREMIUM √ (вклучено)
Во цената е вклучено:
– Авионски превоз на релација: Скопје – Рим – Скопје (со Wizz Air) со вклучени аеродромски такси.
– Сместување во хотел *** од групацијата на http://raelihotels.it, на база 4 ноќевања со појадок
– Панорамски разглед на градот Рим со локален водич
– Посета на римокатоличките катедрали и гробот на Св.Кирил (без метро карта и влезница)
– Рачна торба торба (20x40x30cm), максимум 10кг.
– Oрганизирани трансфери во Рим: аеродром – хотел – аеродром
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето
Во цената не е вклучено:
– Здравствено – патничко осигурување 164 мкд или 241 мкд со Ковид покритие
– Туристичка такса: Хотел 3* – 4€ по лице / ноќевање, се наплатува на рецепција.
– Пријавен багаж до 20кг – информација во агенција
– Пријавен багаж до 32кг – информација во агенција
– Доплата за 1/1 соба – 128€
– Билети за превоз со метро 1,5€ по правец / 7€ дневен билет
– Влезници за културно-историските споменици
* Цените и расположливоста се достапни во овој момент. (15/10/2021 12:29)
НАПОМЕНА:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
НОВИ МЕРКИ ЗА ВЛЕЗ ВО ИТАЛИЈА ОД МАКЕДОНИЈА со важност до 25.10.2021
– Патникот треба да поседува валиден сертификат добиен од здравстевните органи по втората вакцинација со
вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (Pfizer-BioNtec, Moderna, AstraZeneca или Johnson &
Johnson).
– Патникот исто така треба да поседува негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно
48 часа.
– Патниците треба да го пополнат онлајн дигиталниот формулар за локализација на патниците (digital
Passenger Locator Form, dPLF) на веб страницата https://app.euplf.eu/#/ и истиот да го прикажат на
претставниците на авио компанијата при качување во авионот и на сите овластени лица кои тоа ќе го
побараат, во дигитална форма на смартфон или отпечатен на хартија.
Services included
– Авионски превоз на релација: Скопје – Рим – Скопје (со Wizz Air) со вклучени аеродромски такси.
– Сместување во хотел *** од групацијата на http://raelihotels.it, на база 4 ноќевања со појадок
– Панорамски разглед на градот Рим со локален водич
– Посета на римокатоличките катедрали и гробот на Св.Кирил (без метро карта и влезница)
– Рачна торба торба (20x40x30cm), максимум 10кг.
– Oрганизирани трансфери во Рим: аеродром – хотел – аеродром
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето
Services not included
– Здравствено – патничко осигурување 164 мкд или 241 мкд со Ковид покритие
– Туристичка такса: Хотел 3* – 4€ по лице / ноќевање, се наплатува на рецепција.
– Пријавен багаж до 20кг – информација во агенција
– Пријавен багаж до 32кг – информација во агенција
– Доплата за 1/1 соба – 128€
– Билети за превоз со метро 1,5€ по правец / 7€ дневен билет
– Влезници за културно-историските споменици
Description useful info
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и Т.А. САВАНА
НОВИ МЕРКИ ЗА ВЛЕЗ ВО ИТАЛИЈА ОД МАКЕДОНИЈА со важност до 25.10.2021
– Патникот треба да поседува валиден сертификат добиен од здравстевните органи по втората вакцинација со
вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (Pfizer-BioNtec, Moderna, AstraZeneca или Johnson &
Johnson).
– Патникот исто така треба да поседува негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно
48 часа.
– Патниците треба да го пополнат онлајн дигиталниот формулар за локализација на патниците (digital
Passenger Locator Form, dPLF) на веб страницата https://app.euplf.eu/#/ и истиот да го прикажат на
* Цените и расположливоста се достапни во овој момент. (15/10/2021 12:29)
претставниците на авио компанијата при качување во авионот и на сите овластени лица кои тоа ќе го
побараат, во дигитална форма на смартфон или отпечатен на хартија.