Прага – Божиќен базар

You are currently viewing Прага – Божиќен базар

07.12.2022 – среда
Состанок во Скопје во пладневните часови. Патување кон Прага, преку Србија, Унгарија и Австрија. Дневно и
ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.
08.12.2022 – четврток
Пристигнување во Прага во пладневните часови. Разглед на градот со локален водич (факултативно): Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Карло IV, Кралскиот пат, Еврејскиот кварт, Париската улица, Старомајскиот плоштад со астрономскиот часовник – Орлој, црквата Лорето, Градската куќа, Прашната кула, националниот музеј, дворецот Храдчани, катедралата Св. Вито, Златната улица. Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Ноќевање.
09.12.2022 – петок
Појадок. После појадокот, факултативно заминување за Карлови Вари – најпознатиот бањски центар во Чешка и омиленото место на европската аристократија. Ќе имате можност да ги видете топлите извори и да се запознаете со лековитите својства на водите, можност да купите сувенири и производи со лековити својства од Карлови Вари. Враќање во хотел. Вечерта можност за Крстарење по Влтава (факултативно), ќе имате можност да ги видете прашките мостови и прекрасната архитектура од двете страни на Влтава. Ноќевање.
10.12.2022 – сабота
Појадок во хотел. После појадокот, напуштање на хотелот и поаѓање за Виена во 08:00 часот наутро. Попатна
посета на OUTLET SHOPPING CENTER PARNDORF Пристигнување во Виена околу 15:00 часот. Панорамски
разглед на градот: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската
палата, Универзитетот, палатата Белведере, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург. Слободно време за прошетка. Поаѓање кон Македонија околу 19:00 часот. Ноќно возење со попатни паузи за одмор низ Унгарија и пасошки и царински формалности.
11.12.2022 – недела
Пристигнување во Македонија во утринските часови

07/12/2022  11/12/2022 278 EUR / 139 eur  

Во цената на аранжманот е вклучено:
· Превоз со туристички автобус на дадените дестинации;
· Сместување во двокреветни соби во хотел со 3* во Прага – 2 ноќевања со појадок;
· Придружник од агенцијата за време на патувањето;
· Разглед на Виена;
· Организација и реализација на патувањето.
Во цената на аражманот не е вклучено:
· Панорамски разглед на Прага со локален водич – 15 €;
· Крстарење по Влтава – 20€;
· Целодневна посета на Карлови Вари со професионален туристички водич од агенцијата – 35€;
· Туристичка такса – 4 € (се плаќа во агенција)
· Патничко осигурување;
· Влезници во објекти.
Општи напомени:
· Организатор на аранжманот е Т.А. АтлантиС;
· Резервација се прави со уплата на 50% од вкупниот износ на аранжманот;
· Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот;
· Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд;
· За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 40 патника;
· За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот;
· Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на
превозот или хотелот;
· Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост
аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
· Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на
цената на влезниците на локалитетите и музеите;
· За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на
јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;
· Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
· Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на
непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот,
затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.
За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А.АтлантиС и Т.А МИГ ТРАВЕЛ