Pirin Park Hotel 5*- Sandanski, Bulgaria 2021

You are currently viewing Pirin Park Hotel 5*- Sandanski, Bulgaria 2021

“Парк Хотел ПИРИН” е сместен на западните падини на Пирин планина, во близина на паркот Сандански Спа, кој претставува најдобар центар во Европа за лечење на бронхијална астма.

“Парк Хотел ПИРИН” е член на ланецот хотели ‘Sharlopov Hotels’ и е идеално место за оставрување на Вашите соништа, нудејќи прекрасни градини, лековита минерална вода и незаборавни погледи.

Во почетокот на 2009 година од страна на Европската Спа организација хотелот ја има добиено престижната награда ‘Eurospera Wellness’, која е гаранција дека хотелот ги исполнува сите европски стандарди за велнес објекти, безбедност, врвно ниво на хигена и квалитет на услугите.

Капацитет: 76 делукс двокреветни соби, 2 делукс апартмани, 4 ВИП свити, 2 претседателски апартмани, 3 алпинистички свит.

 

 ПАКЕТ – СТАНДАРД  2021 

Период на валидност од 03.01.2021 до 22.12.2021 со исклучок на национални и регионални празници 

ТИП СОБА ХОТЕЛ ПИРИН ПАРК ЦЕНА НА СОБА ЗА 1 НОЌЕВАЊЕ 

(НЕДЕЛА-ЧЕТВРТОК)

  

ЦЕНА НА СОБА ЗА 1 НОЌЕВАЊЕ

(ПЕТОК-САБОТА)

Двокреветна соба ЛУКС – 2 возрасни 94 еур 104 еур
Еднокреветна соба ЛУКС – 1 возрасен 75 еур 83 еур
Двокреветна соба СТАНДАРД – 2 возрасни 83 еур 94 еур
Еднокреветна соба СТАНДАРД – 1 возрасен 66 еур 75 еур
Наем апартман ЛУКС на база ВВ 

/максимално сместувањее 2 рах+1/

150 еур 150 еур
Наем апартамент ВИП на база ВВ 

/максимално сместување 2 рах + 1/

166 еур 166 еур
ТИП СОБА АПАРТМАНСКИ КОПЛЕКС ПИРИН ПАРК ЦЕНА НА СОБА ЗА 1 НОЌЕВАЊЕ 

(НЕДЕЛА-ЧЕТВРТОК)

ЦЕНА НА СОБА ЗА 1 НОЌЕВАЊЕ 

(ПЕТОК-САБОТА)

Наем на апартаман СТАНДАРТ 

/максимално сместување 2 рах +1/

135 еур 135 еур
Наем на апартамент ФАМИЛИ 

/максимално сместување 4 рах+1/

151 еур 151 еур

 

Цените се по соба за 1 ноќевање и вклучуваат : 

 • Ноќевање со појадок 
 • туристичка такса,
 • туристичко осигурување и ДДВ;
 • Интернет,
 • паркинг,
 • бесплатен шатл според распоред до центарот на градот и назад;
 • Употреба на базен со хидромасажни авиони, детски базен, џакузи;
 • Сауна-парк  финска сауна, био сауна, ледена фонтана, топли кревети и клупи и област за релаксација .
 • Парк-градина со отворен базен и детско игралиште

Доплати и попусти : 

 • Дете од 0 до 3,99 години – бесплатно сместување во двокреветна лукс соба
 • Дополнително легло за дете под 4 години или babycrib се доплаќа 10 евра на ден
 • Дете од 4 до 11,99 години во двокреветна соба ЛУКС на дополнително легло 70% попуст од цената на редовно легло
 • Дете од 4 до 11,99 години во двокреветна соба ЛУКС на редовно легло со 1 возрасен 30% попуст од цената на редовно легло
 • – Дете над 12 години или трет возрасен во двокреветна соба ЛУКС, на дополнително легко кога е  3-то лице во собата 50% попуст од цената на редовно легло.

 

ПРОМО ПАКЕТ – СПА & РЕЛАКС 2021 

Период на валидност од 03.01.2021 до 31.03.2021 и од 01.06.2021 до 22.12.2021 со исклучок на национални и регионални празници 

ТИП СОБА 

ПАРК ХОТЕЛ ПИРИН

ПАКЕТ ЦЕНА ЗА СОБА ЗА 1 НОЌЕВАЊЕ ( МИНИМУМ 3 НОЌЕВАЊА)
1. Двокреветна соба за 2 возрасни 114 еур
2. Двокреветна соба за 1 возрасен и едно дете 97 еур
3. Еднокреветна соба за 1 возрасен 88 еур

Цените се по соба за 1 ноќевање и вклучуваат : 

 • Ноќевање со појадок и вечера
 • туристичка такса,
 • туристичко осигурување и ДДВ;
 • Интернет,
 • паркинг,
 • бесплатен шатл според распоред до центарот на градот и назад;
 • Употреба на базен со хидромасажни авиони, детски базен, џакузи;
 • Сауна-парк  финска сауна, био сауна, ледена фонтана, топли кревети и клупи и област за релаксација .
 • 20 минутна релакс масажа за возрасни лице еднаш во текот на престојот
 • Парк-градина со отворен базен и детско игралиште

Доплати и попусти : 

 • Дете од 0 до 3,99 години – бесплатно сместување на база полупансион во двокреветна лукс соба
 • Дополнително легло за дете под 4 години или babycrib се доплаќа 10 евра на ден
 • Дете од 4 до 11,99 години во двокреветна соба ЛУКС на дополнително легло доплаќа 18 евра на ден за користење на полупансион
 • – Дете над 12 години или трет возрасен во двокреветна соба ЛУКС, на дополнително легло доплаќа 39 евра на ден за користење на услуга полупансион и спа услугите вклучувајќи и 1 масажа за време на престојот.

.

Напомена!
Хотелот го задржува правото на промена на понудата и цената
Цените не се валидни за национални и верски празници

Легенда:

DBL – двокреветна соба, APP – апартман, STD – студио SGL – еднокреветна соба,
BB – ноќевање со појадок, HB – полупансион ( појадок+вечера)

СПА:

 • сауна,
 • фитнес,
 • солариум,
 • масажа,
 • турска бања,
 • надворешен и внатрешен базен
 • детски базен,
 • финска сауна,
 • биосауна,
 • парни бањи – калдариум и лакониум,
 • ледена фонтана,
 • зона за релакс

Минералната вода што ја користи Парк Хотел Пирин е од изворот на Мирото:

 • Кристално чистa, безбојна, pH 7,8;
 • Вкупно минерализација – 0,590 g / l;

Паркот во Сандански е одлично место за прошетка и одмор,парк со над 200 видови медитерански растенија

 • Археолошкиот музеј со остатоци од епископската базилика и една од најбогатите збирки во Бугарија;
 • Градска уметничка галерија.

Како да стигнете до центарот на градот?

 • Парк Хотел Пирин е на 2 километри од центарот на градот Сандански. Можете да стигнете до центарот со автомобил, такси или со користење на нашиот бесплатен шатл.

РАЗГЛЕДИ  во близина на Сандански

Рилскиот манастир,  еден од најголемите манастири во Бугарија. Изградена во 30-тите години на

Х век. Денес Рилскиот манастир е дел од светското наследство на УНЕСКО, со својата автентична атмосфера, бесценети икони и резби, привлекува посетители од целиот свет. Рилски манастирот се наоѓа меѓу миризливи борови шуми на планината Рила, 63 км. од градот Сандански.

Мелник – “градот на виното” е најмалиот град во Бугарија со население од само 230 жители. Мелник е место со богато историско наследство, пријавен за културно-историски резерват и градски музеј. Мелник исто така е прочуен по своите висококвалитетни вина. Мелник е оддалечен 20 км. од Сандански.

Рожденски манастир, 7 км. од Мелник, е вториот по големина манастир во Бугарија по Рилскиот манастир. Со своите уникатни резби и витраж, тој е вистински ремек-дело на средниот век.
Природниот резерват Рупите со својата уникатна природа, фауна и термални извори е на само
15  км. од Сандански. Во Рупите можете да ја посетите куќата на најпознатиот бугарски пророк Ванга. Во самата близина по волјата на баба Ванѓа, во 1992 година е изграден храм-споменик “Света Петка Бугарска” – еден од 100-те национални туристички објектот во Бугарија. Рупите е кратер на угаснет вулкан. Постојат остатоци од древниот град Хераклеја Синтика.

Парк Хотел Пирин  на своите деловни гости им нуди три конференциски сали со различен капацитет:

 • Сала во Бугарија: до 260 седишта
 • Пирин сала: до 35 седишта
 • ВИП соба “Десудава”: до 14 седишта
 • Бизнис центар
 • Ние обезбедуваме личен координатор за секој од вашите настани.

Конференциските сали во Парк хотел “Пирин” се опремени со звучна техника, екрани, мултимедија, проектор, флипчарт, брз безжичен интернет. Доколку е потребна дополнителна техничка опрема и преведувачки услуги, подготвуваме дополнителна понуда согласно конкретното барање.
За секој настан обезбедуваме можности за организирање на работни и празнични ручеци и вечери, кафе паузи, коктели, организирање на тематски вечери со фолклорна програма и национална кујна, караоке забава, танц лекции, indoor и outdoor настани и други.

УСЛОВИ ЗА АГЕНТОТ И ГОСТИНОТ:

 • За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
 • Агентот или гостинот има право да ја откаже или промени резервацијата до 7 дена пред пристигнувањето без пенали.
 • Агентот или гостинот има право да промени име на резервацијата 3 дена пред датата на престигнување без пенали. Промена на име помалце од 3 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
 • Откажување или промена на резервацијата помалку од 7 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
 • Откажување или промена на резервацијата на денот на пристигнување на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот.
 • Прoмена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
 • Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
 • Хотелот прифака рекламации во рок од 48 ч. За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан од страна на гостинот и од овластените во хотелот.