ОСТРОШКИ  МАНАСТИР

You are currently viewing ОСТРОШКИ  МАНАСТИР

ОСТРОШКИ  МАНАСТИР

(Св Стефан-Будва-Подгорица-Тирана)

 

1.ДЕН-Состанок на групата во 23:00 часот. Поаѓање кон Црна Гора (ноќно возење). Се патува  преку Албанија со попатни паузи  и царински формалности.

2.ДЕН-Пристигнување во Св.Стефан  панорамски разглед на најлуксузното летувалиште на Јадранот, потоа се патува до Будва. Разглед на Стариот град, слободно време за кафе, шопинг и други индивидуални активности. Вопладневните часови се поаѓа за Острошки Манастир. По пристигнувањето по желба искачување до Манастирот пешки или трансфер со локален минибус, сместување, разглед на Горниот Манастир.Присуство на попладневната служба и поклонување на моштите на Св.Василиј Острошки. Ноќевање во конак или во дворот на манастирот.

3.ДЕН-Можност за присуство на утринска служба во горниот или долниот манастир. По службата поаѓање за Македонија во утринските часови. Попатно се прави посета на храмот ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ во Подгорица. По посетите патот води преку Албанија со попатни паузи и посета на еден од најголемиот трговскиот центар ТЕГ во Тирана. Можност за шопинг, ручек кафе-пауза итн. Поаѓање кон Македонија, царински формалности и пристигнување во ноќните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 1,600 денари

ПОАЃАЊЕ ОД БИТОЛА, РЕСЕН, ОХРИД И СТРУГА

Во цената е вклучено :

– Превоз на наведената релација со туристички автобус

– Организација и водство на патувањето

– Разглед на Св.Стефан, Будва, Цетински манастир, Храм Христово Воскресение и трговскиот центар ТЕГ во Тирана

– Пратител на групата

Во цената не е вклучено:

– Трансфер до Горниот Манастир со локално комбе (1еу по лице)

– Патничко осигурување

– Ноќевање во долниот конак (5еур по лице)—резервации во АГЕНЦИЈА !!!
– Ноќевање во Горниот конак е бесплатно доколку има слободни места кои се проверуваат по пристигнување во манастирот

– Туристичка такса во Острог (1 еур по лице)
– Туристичка такса во Цетиње (1 еур по лице)

НАПОМЕНА!!!

– За реализација на овој аранжман се потребни минимум 35 патници.

За влез во Црна Гора важат пропишаните мерки (сертификат за две дози примена вакцина или негативен ПЦР тест)