ЕЗЕРСКИ КОМПЛЕКС МЕТРОПОЛ – ОХРИД

ЕЗЕРСКИ КОМПЛЕКС МЕТРОПОЛ – ОХРИД

Хотелот Метропол беше и остана единствен и неповторлив хотел, меѓу сите други хотели во регионот, со архиктетура што го одделува од сите други конвенционални хотели.
Хотелот е изграден и отворен во 1975 г., и е комплетно реновиран во 2018 г.

Според законската категоризација хотелот спаѓа во II категорија со 4 ѕвездички.Хотелот е комплетно климатизиран, пет ката над приземјето и две нивоа под основниот спрат.

Сместувачкиот капацитет во хотелот Метропол се состои од 5 спрата со следниве содржини:

-110 двокреветни соби со опција за додавање трет кревет;
-4 стандардни апартмани (спална и дневна соба);
-1 резидент-апартман (2 спални и дневна соба);
-1 делукс-апартман (спална и дневна).
Сите апартмани се климатизирани и луксузно опремени, како и другите соби во хотелот. Има посебна просторија за “собна услуга” на секој спрат.

Хотелот има сопствен паркинг-простор за своите гости со капацитет за 100 возила.

Хотелот “Белви” е отворен во 1989 година, со спроведено комплетно реновирање во 2018 година. Според законските регулативи, хотелот е категоризиран како хотел од втора категорија со 4 ѕвездички. Хотелот се состои од пет спрата со мезанин, приземје, пет ката над приземјето и две нивоа под основниот спрат.

Сместувачкиот капацитет се состои од пет спрата и мезанин со следните содржини:
170 двокреветни соби со опција за додавање трет дополнителен кревет;
3 стандардни апартмани (спална и дневна соба);
1 делукс-апартман (спална и дневна соба).

Хотелот “Турист” е изграден и отворен во 1986г. како анекс на хотелот “Метропол”. Комплетно е реновиран во 2007 година. Хотелот ја има истата архитектура како и Метропол и двата хотела се поврзани со внатрешен коридор и  гледано однадвор, изгледаат како еден хотел, со воодушевувачки стил.

Хотелот “Турист” е составен од 5 спрата: приземје и 4 спрата. Хотелот има 88 двокреветни соби со 176 кревети. Сместувачкиот капацитет покрива површина од 3.000 м2. Хотелот е во фаза на реновирање и добива категоризација врз основа на законските регулативи како хотел од трета категорија со 3 ѕвездички.

 

Цените се изразени во еур, плаќање исклучиво во денарска противвредност од 61,8мкд

Цените се изразени по лице на ден со вклучена туристичка такса

Метропол Езерски Комплекс – Охрид / Цени од Јуни – Октомври 2020
Хотел Соба Полупансион Се вклучено / минимум 5 ноќевања
**** Еднокреветна 45 43
МЕТРОПОЛ Двокреветна 32 30
**** Еднокреветна 45 43 55
БЕЛВИ Двокреветна 32 30 42
*** Еднокреветна 42 40
ТУРИСТ Двокреветна 29 27

 

Цените се изразени по лице со вклучена туристичка такса и ДДВ

Цената е на база Полупансион, за услуга Ноќевање со појадок цената се намалува за 3еур по лице на ден

За престој од 1 ноќевање, цената се зголемува за +5еур

Гаранција за соба со поглед на езеро, со доплата од 3еур по соба од ноќ

1 Дете до 6год без сопствен кревет – бесплатно

1 Дете од 6-10год користи кревет – 50% попуст од цената на возрасен

Трет возрасен во соба – 30% попуст од цената на возрасен

 

Сместување во соба после 14часот, одјавување до 12часот.

 

Политика на отказ:

До 8 дена пред пристигање без пенали.