Хотел МАНАСТИР Берово

You are currently viewing Хотел МАНАСТИР Берово

Во подножјето на Малешевските планини во областа Малешевија на надморска висина од околу 900 метри се наоѓа градот Берово. Малешевијата е еден од најчистите и незагадени региони во Македонија и таа се одликува со уникатна комбинација од речиси недопрена природа, големо културно и историско наследство, фолклор и занаетчиство и најголема концентрација на кислород во воздухот на Балканот. Пријатната клима и еколошко – здравата храна, го прави овој крај идеално прибежиште за одмор, гастрономско уживање, релаксација и рекреација.

Хотел Манастир се наоѓа на излезот од Берово, на 5 км одалеченост од езерото. Хотелот располага со 30 соби, СПА содржини, две летни тераси, терен за тенис, терен за одбојка, фитнес сала, две комплетно опремени сали за состаноци, детско игралиште и секако надгледуван паркинг простор. Планинското опкружување, езерото, маркираните велосипедски и пешачки патеки, се најпогодното место за релаксирачки прошетки, за љубителите на планинарењето и mount-biking, како и за оние кои бараат авантури и предизвици.

На Ваше барање можеме да организираме различни активности, излети, како и посета на историски, културни, верски, природни и други знаменитости на малешевијата, со обезбеден водич, на пример:

ручек на бачило, посета и ручек на рибник, јавање на коњи, посета на пехчевски водопади, прошетка/планинарење по малешевските планини, посета на локалните цркви, манастирот св.архангел михаил и градскиот музеј, караоке забава, припрема на оброк од самата група на ресторанската тераса со фурна, фолкорен и/или плех музика перформанс

 Согласно со претходно утврден договор, Тимот на Хотел Манастир ќе пристапи кон

реализирање на сите ваши желби и барања.

 Сите дополнителни услуги кои не се валоризирани во понудата се наплаќаат по ценовник

или во договор со менаџерот.

 

ЦЕНОВНИК:

Цени  2020 Еднокреветна соба Двокреветна соба Трокреветна соба
Ноќевање со појадок 1.488 ден  (24 € ) 1.240 ден  (20€) 1.178 ден  (19 €)
Полупансион 1.922 ден  (31 €) 1.674 ден  (27 €) 1.612 ден  (26 €)
Пон пансион 2.294 ден  (37 €) 1.922 ден  (31 €) 1.984 ден (32 €)

Цената вклучува:

  • Ноќевање со појадок/ полупансион / полн пансион по лице од ден,
  • ДДВ и туристичка такса
  • Без вклучен пијалок за време на оброците!!!

Цената НЕ вклучува:

  • Превоз
  • Индивидуални трошоци

Доплата и попусти:

  • Едно дете до 5,99 бесплатно
  • Едно дете од 6-11,99 /  50% од цената на еден возрасен.
  • Две деца 0-5,99 / 50% од цената за возрасен.
  • Трето лице е по цена за трокреветна соба.

Менито за оброците вклучува специјалитети приготвени според локални рецепти од домашни продукти, произведени во еколошкиот Малешевски крај.

 За појадок се послужува стандард шведска маса, надополнета со месени, млечни и други локални специјалитети:

 баница, пишии, јуфка, урда, ајвар, пинџур, овчо сирење со пиперки, слатко од диви шумски плодови, печена тиква, домашен бел и р’жан леб……

 Менито за ручек или вечера се состои од:

Избор од разни видови супи за ручек

 

Салатите се спремаат на повеќе начини користејќи локални градинарски

продукти и шумски плодови , збогатени со млечни производи од малешевското поднебје.

Главното јадење може да биде избор од Малешевска тава (со свинско,телешко или пилешко месо), клиси на тава, клиси со праз, свинска плешка, ребро или врат приготвени под вршник, полнети беровски компири, полнети тиквици, качамак со ребра, и други стандардни оброци припремени на повеќе начини од телешко и пилешко месо. Од артикли за скара на жар

покрај стандардното месо, може да се избере – Дедо Иљова и Малешевска плескавица како и колбас јатаган…

Прилозите за главното јадење се најчесто од градините и нивите на

локалните производители.

 Десертот е избор од бабина торта со слатко од шумски плодови, слатко од Беровска слива,

палачинка ала манастир, сутлијач со јаболка, тиквеник, кох, пита од сливи, пита од јаболка и  други локални колачи.