ПРОЛОМ БАЊА-HOTEL RADAN 3*

You are currently viewing ПРОЛОМ БАЊА-HOTEL RADAN 3*

Пролом Бања се наоѓа во Јужна Србија, на падините на планината Радан. Позната е, пред сè, по својата лековита Пролом вода, која припаѓа на ретката група води со високи балнеолошки вредности: високоалкална (pH 8,8-9,2), нискоминерализирана (сув остаток 148 мг/л), бикарбонатна. Со желба да Ви го доближиме овој единствен дар на прородата, овозможивме секаде во хотелот да бидете во контакт со Пролом водата.

На лековитата Пролом вода се засноваат сите наши здравствени програми. Ефектот на лекувањето се зголемува со примена на балнеолошки и физикални третмани, со престој на чист и свеж воздух и прошетки во недопрената природа на Пролом Бања. За подобрување на општата здравствена состојба придонесуваат надморската височина (550-668 м) и умерено континенталната клима со голем број сончеви денови во годината.

Комплексот на хотелот Радан обедини во себе сместување во удобни соби, современи медицински и Wellness третмани, содржини за рекреација, забава и излети. Ако сакате простор за работа во мирен амбиент, за Вас обезбедивме сали за состаноци со сета потребна опрема.

 

ЦЕНОВНИК ВАЛИДЕН ЗА 2021 год.

Објавен: 20.01.2021

 

Хотел Радан-Пролом Бања

Пакети Јануари- Фебруари и Ноември Декември Март- Април Мај Јуни Јули -Август Септември Октомври Ноември-Декември
Основен Б.О ден 36 € 37 € 39 € 40 € 42 € 40 € 38 € 36 €
Комплетен Б.О ден 49 € 50 € 52 € 3753 € 55 € 53 € 51 € 49 €

*** Цените не се валидни за државни и верски празници

*Цените се изразени по лице на ден , по избран пакет и се однесуваат за минимум престој од 3 ноќевања. За престој пократок од 3 ноќевања, цената се зголемува за 20%.

Доплати :

Доплата за еднокреветна соба 13 евра дневно
Доплата за комфорт соба ( на нов спрат ) 5 евра на ден по лице
Доплата за сместување во апартман 13 евра дневно по лице

Користење на Wellness центарот 17 евра по лице на ден

Деца од 9-14 години плаќаат 50% од цената во услови да бидат сместени 2 возрасни лица

Деца до 9 години бесплатно во услови да бидат сместени 2 возрасни лица

Деца до 3 години бесплатно во услови сместување со 1 возрасен

Деца од 3-7 години 50% од наведената цена во услови сместување со 1 возрасен

 

Основен Б.О подразбира

 • Лекарски преглед кај дежурен лекар во текот на престојот.
 • Балнеотерапија ( конзумирање пролом вода од изворот или во соба, капење во лековитата пролом вода во соба- сите соби се снабдени со лековита вода. Хидрокинези терапија ( групни вежби во базен со лековита вода)
 • Здравствена контрола од лекар- 24 часовна лекарска служба и изработена отпусна листа
  Секојдневно користење на внатрешниот базен (16х9м ) со лековита вода и температура од 30 степени целзиусови.
 • Секојдевно користење на надворешните базени со лековита вода ( во период кога дозволуваат временските услови )
 • Секојдневно користење на фитнес салата и спортските терени, користење на салите за забави, тенис, билијарт, пикадо.
 • Сместувањето е во стандардни двокреветни соби во хотел Радан. Секоја соба е опремена со Тв, Wi-fi лековита Пролом вода, бањарки, и фен за коса.
 • Полн пансион
 • Доручек на база на шведска маса, ручек и вечера избор од 3 јадења или по дадена диета
 • Анимирана програма, со стручен рекреатрор( групни вежби во фитнес сала и на отворено)
 • Туристичка такса и осигурување

 

Комплетен Б.О ден плус подразбира се што вклучува основниот Б.О пакет + 4 терапии дневно и тоа

 • Електротерапија ( диадинамик, интерферентни струи, ТЕНС, галванизација, ултразвук, солукс ламба).
 • Хидромасажа во лековита вода( бисерна купка или подводна масажа)
 • Нанесување на лековита кал ( до две нанесувања )
 • Рачна масажа – 10 минути

Терапиите ги одредува доктор според потребите на пациентот и се прават секојдневно и во викенд и за празници