АТИНА

Атина – Главен и најголем град во Грција, колевка на модерната цивилизација. Атина е космополитски град додека пак старогрчка Атина била моќен град држава родно место на Сократ, Перикле, Софокле. Атина…

Коментарите се исклучени на АТИНА

БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА

Романија — земја во југоисточна Европа. Граничи со Украина и Молдавија на североисток, со Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав). Романија…

Коментарите се исклучени на БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА

БУДИМПЕШТА-ВИЕНА-СЕНТ АНДРЕА БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

Будимпешта - Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи... Со спојувањето на трите града- Будим,…

Коментарите се исклучени на БУДИМПЕШТА-ВИЕНА-СЕНТ АНДРЕА БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

БУДВА – ПОРТОМОНТЕНЕГРО – ДУБРОВНИК – БАР БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

Ако сте љубители на Јадранот, тогаш Будва е најдобриот избор за вас! Прекрасна обала, убавото море, прекрасни плажи, сонце, убави луѓе… не е случајно што Будва и будванската ривиера важат…

Коментарите се исклучени на БУДВА – ПОРТОМОНТЕНЕГРО – ДУБРОВНИК – БАР БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

ИСТАНБУЛ БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

Престолнина на империи, град кој владее два континента, средиште на цивилизации и култури, ова се само неколку од многуте дефиниции за Истанбул. Неограничената убавина на Истанбул е тоа што ги…

Коментарите се исклучени на ИСТАНБУЛ БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

ВЕНЕЦИЈА-ТРСТ-ВЕРОНА-МИЛАНО БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија…

Коментарите се исклучени на ВЕНЕЦИЈА-ТРСТ-ВЕРОНА-МИЛАНО БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија…

Коментарите се исклучени на МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

САРАЕВО БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

Сараево е најголемиот и главниот град на Босна, град на контрасти и различности кој нуди за секого по нешто. По неговите улици може да се видат и цркви и џамии, и…

Коментарите се исклучени на САРАЕВО БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

ПРАГА-ДРЕЗДЕН-ВИЕНА БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

Магична, мистична, прекрасна се само дел од атрибутите кои Прага, главната престолнина на Република Чешка, со сигурност ги заслужува. Сместена во срцето на Европа, плени со својата специфична архитектонска традиција,…

Коментарите се исклучени на ПРАГА-ДРЕЗДЕН-ВИЕНА БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

КРАКОВ БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

КРАКОВ БОЖИЌНИ МАРКЕТИ        Краков е еден од најстарите градови во Полска, со над илјадагодишна историја, со големо културно и архитектонско значење. Втор град по големина и трет град по…

Коментарите се исклучени на КРАКОВ БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

КАВАЛА БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

КАВАЛА БОЖИЌНИ МАРКЕТИ    Кавала е еден од најубавите и најпознатите градови во Егејска Македонија. За време на Божиќните празници секоја година во самиот град се украсува мал брод кој…

Коментарите се исклучени на КАВАЛА БОЖИЌНИ МАРКЕТИ

Прага – Божиќен базар

Состанок во Скопје во пладневните часови. Патување кон Прага, преку Србија, Унгарија и Австрија. Дневно и ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. Пристигнување во Прага во пладневните часови.…

Коментарите се исклучени на Прага – Божиќен базар

Загреб – Божиќен базар

 (07.12.2023 – четврток ): Скопје – Загреб Состанок со групата и поаѓање за Загреб во вечерните часови. Ноќно патување преку Србија со попатни паузи за одмор и други царински формалности.…

Коментарите се исклучени на Загреб – Божиќен базар

Будимпешта – Божиќен базар

07.12.2022 – среда Состанок со групата во Скопјe. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.  08.12.2022 - четврток Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува…

Коментарите се исклучени на Будимпешта – Божиќен базар