БУДВА -ПОРТОМОНТЕНЕГРО-ТИВАТ-КОТОР НОВА ГОДИНА

You are currently viewing БУДВА -ПОРТОМОНТЕНЕГРО-ТИВАТ-КОТОР НОВА ГОДИНА

Ако сте љубители на Јадранот, тогаш Будва е најдобриот избор за вас!

Прекрасна обала, убаво море, прекрасни плажи, сонце, убави луѓе… не е случајно што Будва и будванската ривиера важат за едно од најпривлечните туристички места! Ридестите предели, монументалната архитектура, прекрасните домашни вина и храна, живописни плоштатчиња се само дел од нештата што ја прават Будва прекрасна.

Програма

1

Ден 1 – 29.12.2023 (ПЕТОК)
  Состанок на групата на Дрводекор во 22:30 часот, поаѓање во 23:00 часот. Ноќно возење преку Косово и Албанија по новиот автопат со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2

Ден 2 – 30.12.2023 (САБОТА)
  • Пристигнување во Будва. Во попладневните часови сместување во вили во центарот на Будва. Слободно попладне.

 

  • Во вечерните часови, се упатуваме на градскиот плоштад каде што ќе уживаме во организирана предновогодишна забава со многу изведувачи организирана на плоштадот. Во договорено време враќање во вилата. Ноќевање.

 

3

Ден 3 – 31.12.2023 (НЕДЕЛА)
  Третиот ден е предвиден за факултативна посета на Дубровник. Следува разглед на стариот град Страдун: Главната капија–Пиле, Францисканскиот манастир со една од најстарите аптеки во Европа, Старата царина, Катедралата Свети Блаж, Ректоровата палата, старото пристаниште итн. Слободно време за уживање во далматинскиот бисер. Враќање во Будва и во договорено време се упатуваме кон градскиот плоштад, каде што ќе уживаме во богатата програма предвидена за дочек на Нова Година. Во договорено време враќање во вилата. Ноќевање.

4

Ден 4 – 01.01.2024 (ПОНЕДЕЛНИК)
  • Последниот ден е предвиден за факултативна посета на Порто Монтенегро – уникатен спој на Монте Карло, Сен Тропе и Порто Банус во едно. Главен инвеститор на целиот проект е канадскиот милијардер Питер Манк, бегалец од нацистичка Унгарија. Канадскиот милијардер за 3.26 милиони евра од владата на Црна Гора го купи целосно военото бродоградилиште “Арсенал” во Тиват и го претвори во марина за мегајахти и плац со површина од 24 хектари за изградба на станови наменети за продажба. Но, тоа повеќе воопшто не е така. Со никнувањето на првиот хотел со пет ѕвездички, The Regent, дури и Лорд Ротшилд и самиот изјавил дека се работи за вистинско чудо кое едноставно мора да се доживее. Потоа групата се упатува кон Тиват каде што ќе има слободно време за ручек. Потоа посета на Котор.

 

  • Во попладневните часови тргнување назад кон Македонија. Пристигнување во вечерните часови.

 

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 119 ЕВРА
ПРОМО ЦЕНА: 
99

 

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз на наведената релација
– 2 ноќевања апартманско сместување во центарот на Будва
– Организација на патувањето и пратител

 Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Факултативна посета на Дубровник – 30 евра

-Факутлативна посета на Портомонтенегро Тиват и Котор – 15 евра
– Задолжителна доплата за туристичка такса 1.5€ по лице по ноќевање 
– Патничко осигурување

 

 

НАПОМЕНА:

–          За single соба се доплаќа дополнителни 3000ден од аранжманот

–          Дете до 11,99 со двајца возрасни плаќа 80% од аранжманот

–          За реализација на аранжманот потребен е миниум од 40 патници во спротивно организаторот може да ја откаже турата до пет дена пред тргнувањето

–          За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума и доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

–          За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност мин. 6 месеци од денот на патувањето или валидна лична карта

–           Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)

–          Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.

–          Во случај на недоволен број на патници организаторот смее да направи промена или отказ на факултативите на лице место

–          За овој аранжман важат општите услови на патување на  Идеал Травел и ТА.МИГ ТРАВЕЛ