АЗУРЕН БРЕГ ВЕЛИГДЕН

You are currently viewing АЗУРЕН БРЕГ ВЕЛИГДЕН

Француската ривиера е сè што тврди дека е и повеќе. Совршени градови како од разгледници, сонце во текот на целата година и блескаво сино медитеранско море. Азурниот брег, парче рај на Земјата во Јужна Франција. Меѓународната престолнина на луксузните патувања е преполна со воодушевувачки места кои се златен стандард за идилично патување.

Помеѓу средновековните градови на врвот на ридовите, модерните метрополи и бегствата од селата, еве ја вашата совршена тридневна прошетка во француската ривиера!

Програма

1

1 ДЕН 01.05.2024 СКОПЈЕ
  Состанок на групата во 09:30ч. Поаѓање во 10:00 часот од Дрводекор. Се патува преку граничниот премин Табановце, Србија, Хрватска. Денско и ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2

2 ДЕН 02.05.2024 НИЦА
  Пристигнување во Ница, која е еден од најпопуларните градови за посета во Франција. Ница може да се пофали со многу културни атракции, вклучувајќи го шарениот цветен пазар и Англиското шеталиште, именувано по најраните англиски посетители во областа. Разглед на градот. Слободно време за индивидуални прошетки низ центарот на Ница. Препорачуваме ручек во некој од автентичните провансалски ресторани во центарот на градот. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање

3

03 ДЕН 03.05.2024 СЕН ТРОПЕ – МОНТЕ КАРЛО – МОНАКО
  По појадокот, се упатуваме кон целодневна факултатива, посетувајќи ги првично Сен Тропе. Најгламуроизниот приморски град кој е воедно популарна дестинација за одмор, дом на многу филмски ѕвезди и џет сет. Град кој љубителите на уметноста го посетуваат поради музеите, куќата на La Rue des Bouchonniers каде познатиот Пикасо имал свое ателје каде создал многу дела. По ова, групата се упатува кон луксузното пристаниште на Монако и казиното Монте Карло. Иконското казино Монте Карло беше замисла на принцот Чарлс Грималди кој се надеваше дека остварениот приход ќе ја спаси Куќата на Грималди од банкрот. Најпознатите филмски сцени се снимени баш тука, вклучувајќи неколку филмови за Џејмс Бонд и Ocean’s Twelve. Слободно време за прошетка. Оттука, групата се упатува кон Монако. Разглед на Монако и слободно време за вечера. Враќање во хотел. Ноќевање.

4

04 ДЕН 04.05.2024 АНТИБ–KAН
  • Утрото по појадокот, предвиден за посета на Антиб, кој е познат по стариот град и познатиот Кеј на милионерите. Градот е основан како грчка колонија од 5 век поради неговото природно заштитено пристаниште и историски бил важен трговски центар. Денес тој е дом на голем број истакнати музеи, вклучувајќи ги Музејот на Пикасо и Поморскиот музеј на Наполеон.

 

  Пристигнување во Кан во попладневните часови. Следува разглед на шармантниот град, прошетката започнува по Булеварот де ла Кроазет кои го опкружуваат кафулиња и ресторани. Продолжуваме по живописното шеталиште каде ќе ги искусиме прекрасните погледи надвор од светски познатиот хотел Карлтон, се упатуваме кон Филмската палата како и тврдината во стариот град. Слободно време за индивидуални прошетки. Опуштете се со пијалок покрај морето или прошетајте по Кроазета, која е амбиент за Канскиот филмски фестивал. Ви предлагаме да уживате во ручек под фреско во Le Suquet, Стариот град на Кан, кој гледа кон заливот. По посетата на Кан, враќање во Ница. Ноќевање.

5

05 ДЕН 05.05.2024 НИЦА – ГРАС
  Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот и поаѓање према градот Грас, кој многумина го сметаат за главен град на парфемите во светот (la capitale mondiale des parfums). Грас сè уште е дом на неколку парфимерии како Галимард, Молинар и Фрагонард. Катедралата во Грас е основана во 11 век и е посветена на Нотр Дам ду Пуј. Во него се сместени три дела од Рубенс и едно од Жан-Оноре Фрагонар, кој е француски сликар роден во градот. Слободно време за индивидуални прошетки и ручек. Поаѓање кон Македонија во попладневните часови. Патот продолжува преку Словенија, Хрватска, Србија… Ноќно и денско возење со попатни паузи за одмор и гранични формалности.

6

06 ДЕН 06.05.2024 СКОПЈЕ
  Очекувано Пристигнување во Скопје во вечерните часови

 

 

 

FIRST MINUTE ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 15.02.2024 – 24ЕВРА 

ПРОМО ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 259 ЕВРА СО ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПАКЕТ НА ФАКУЛТАТИВИ 140 ЕВРА (ФАКУЛТАТИВИТЕ СЕ ПЛАЌААТ ВО АВТОБУС)

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  299ЕВРА

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

–      3 ноќевања со појадок во 3* во Ница или околина

–      Автобуски превоз на наведаната релација

–      Разглед на Кан

–      Бесплатен трансфер од: Битола, Прилеп, Црна Река (Сирково), Велес

–      Организација на аранжманот и туристички придружник во текот на патувањето

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

–      Патничко осигурување

–      Посета на Сен Тропе, Монако и Монте Карло – 80€

–      Посета на Кан и Антиб – 50€

–      Задолжителна посета на Грас последниот ден – 20€

–      Туристичка такса во Ница – 3€ по лице на ден

–      Влезници за културно историски споменици, музеи

–      Индивидуални трошоци

 

НАПОМЕНИ:

–         За single соба се доплаќа дополнителни 70% од аранжманот

–         Дете до 11,99 со двајца возрасни плаќа 80% од аранжманот

–          Во случај на еден возрасен и едно дете до 11,99г детето плаќа 100%

–          За реализација на аранжманот потребен е миниум од 40 патници во спротивно организаторот може да ја откаже турата до пет дена пред тргнувањето

–          За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума и доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

–          За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност мин. месеци од денот на патувањето

–           Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)

–          Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.

–          Во случај на недоволен број на патници/промена на работни саати на локалот којшто е предвиден да се посетува организаторот смее да направи промена или отказ на факултативите на лице место

–          За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Идеал Травел    и ТА. МИГ ТРАВЕЛ