ОМАН – Нова Година

You are currently viewing ОМАН – Нова Година

Треба да посетите повеќе арапски земји за да почувствувате колку е различен Оман. Татковината на Синбад
Морепловецот е модерна земја во развој која се наоѓа веднаш до нафтените гиганти, но успева да ја зачува
својата оригиналност и достоинство. И тоа е така не само затоа што е најстарата независна земја на Арапскиот
Полуостров со илјадагодишна историја, туку затоа што луѓето што живеат таму веруваат дека за опстанок на
општеството моралот е дефинитивен дел од неговото постоење.
1
 СОФИЈА / 28.12.2023
Лет од Софија со Turkish Airlines во 16:00 часот. Пристигнување во Истанбул во 18:25 часот, краток престој и лет
во 19:30 за Мускат..
2
МУСКАТ/ 29.12.2023 / Појадок и вечера
Пристигнување во Мускат во 01.20ч. локално време. Средба со претставник на партнерската агенција и трансфер
до хотел. Сместување во хотел Crowne Plaza Muscat – City View Room. Ноќевање. ПојадокМускат е главен град
на Оман, распространет на брегот на Оманскиот Залив. Градот е седиште на владата на Оман. Со историја што
датира од античко време, тој комбинира високи згради и престижни трговски центри со знаменитости на врвот на
карпите, како што се португалските тврдини од 16 век, Ал Џалали и Мирани, кои се издигнуваат над
пристаништето на Мускат. Модерната голема мермерна џамија Султан Кабус стои величествено со својата
сложена, но чиста архитектура.Околу 15.00 часот денес ќе започне нашата оманска авантура додека се упатуваме
кон Марината на двочасовно возење со традиционален арапски брод Dhow за да уживаме во разиграните
делфини. Ќе го видиме брегот на Мускат низ очите на древните морепловци кои пловеле по оваа маршрута со
векови. Ако имаме среќа, ќе се восхитуваме на играта на делфините кои често се среќаваат покрај бреговите на
Мускат и на кратко ќе застанеме во природната пештера формирана во карпите покрај брегот.Вечера со
традиционална оманска кујна во ресторанот „Bait Al Luban”.Враќање во хотел и ноќевање.
3
МУСКАТ /30.12.2023 /Појадок и вечера
Појадок.Нашата прва посета денес ќе биде Големата џамија во Мускат – храмот величествено се издигнува со
својата сложена, но чиста архитектура. Оваа спектакуларна џамија е еден од симболите на Мускат. Посветен е на
претходниот султан на Оман – Кабус. Има пет минариња, кои ги симболизираат петте столбови на исламот, а
куполата импресионира со својата извонредна изработка со арапски орнаменти. До 20.000 верници можат да се
соберат внатре во исто време.Подоцна ќе одиме во големата гордост на современиот Оман – Кралската опера.
Стана симбол на владеењето на султанот Кабус бин Саид. Денес, операта го симболизира богатото културно
наследство на земјата. Султанот Кабус е познат по неговата голема љубов кон класичната музика. Затоа, операта
стана основен центар на музичката уметност и култура во Оман. Се вбројува во чудата на Блискиот Исток.
Нејзиното свечено отворање беше на 11.10. 2011 година. Во тоа време, таа беше единствената опера на
Арапскиот Полуостров, а првата ѕвезда што излезе на нејзината сцена беше Пласидо Доминго. Следат Рене
Флеминг, Андреа Бочели и други светски изведувачи.. Посета на националниот музеј, кој не само што е
најголемиот музеј во Султанатот, туку во својата колекција има и десетици илјади артефакти кои сеопфатно ја
раскажуваат историјата на нацијата. Токму овој сеопфатен пристап го прави вистински носител на терминот
„национален“, со многуте ретки и зачудувачки експонати кои ја прикажуваат предмодерната исламска
архитектура и култура на Оман, неговата улога како главен играч во регионот и Источна Африка за време на
колонијалнота ера, и неговото современо економско заживување од 1970 г.Прошетката ќе ја продолжиме со фотопауза во Султанскиот дворец Ал Алам. Актуелниот султан на Оман има неколку палати во областа Мускат, но
само една е изложена на очите на обичните луѓе – шарениот Ал Алам. Не е дозволено да се влезе, но можете да го
разгледате однадвор. Самата палата е релативно нова – изградена е во 1972 година, а во нејзината околина можат
да се видат неколку португалски тврдини од 16ти век. Не можеме и не треба да ги пропуштиме арапските пазари.
Тоа е непрекинатото чукање на срцето на овој свет. Се упатуваме кон Mutrah souq – најголемиот затворен пазар во
Оман, кој ќе ве пречека со екстраваганција од бои и ароми. Можете да си купите различни стоки и особено
типични омански сувенири како што се темјан, омански ками и прекрасни сребрени ракотворби, шалови од
кашмир..Враќање во хотелот. Вечера во Crowne Plaza Muscat и ноќевање.
4

 МУСКАТ –ВАДИ БАНИ АУФ – ЏАБАЛ АХДАР / 31.12.2023/Појадок и вечера
ПојадокАл Џебел Ал Ахдар или Зелената планина е една од најпознатите планини во северен Оман и се наоѓа на
околу 150 км од Мускат. Планината е покриена со грмушки и дрвја кои ги украсуваат нејзините тераси и така се
добива името на планината. По пат ќе ги посетиме минералните извори „Nakhl Springs”. Овде можете да го
видите добро сочуваниот стар систем за наводнување Falaj, кој е вклучен во листата на светско наследство на
УНЕСКО.Ќе го продолжиме патувањето кон спектакуларниот кањон „WadiBaniAuf“. Оваа делница е многу
авантуристичка и вклучува стрмни свиоци и нерамни патишта кои ќе ги поминеме со џипови 4х4. Ќе застанеме
на кратка фото-пауза во планинското село Билад Саит, опкружено со спектакуларни планински предели.
Маршрутата минува низ селото Ал Хамра, карактеристично по куќите од кал и плантажи со урми, потоа ќе го
продолжиме нашето патување понатаму до Џабал Ахдар, кој е дел од планинскиот венец Ал Хаџар во Оман.
Сместување во Dusit Naseem Resort. Новогодишна вечера и ноќевање..
5
 ЏАБАЛ АХДАР – НИЗВА/ 01.01.2024 / Појадок и вечера
Појадок.Шармантниот град Низва се наоѓа во средината на планинскиот регион од кој ни застанува здивот и е
одлична почетна точка за патувања во пустините на Оман лоцирани на северот на земјата. Во 6-7 век, Низва била
престолнина и низ вековите успеала да го зачува изгледот и богатството на типичните градби во омански стил. Ќе
шетаме низ градот кој е жив центар на ракотворби, а пазарот на сребро е најдобар во Оман. Низва е позната по
својот сребрен накит.Денес ќе ја посетиме тврдината Низва. Нејзиното основање датира од 9 – 12 век. Била многу
проширена и зајакната во 1650-тите за време на владеењето на султанот ибн Саиф I, кога градот Низва бил главен
град на државата под династијата Јаруба. Тврдината била административно седиште за имамите и валиите од
регионот.Ѕидовите и зградите биле изградени во рок од дванаесет години над подземна река. Нивната големина
ја претставува важноста на тврдината во заштитата на градот во турбулентната историја на Оман.Високите
ѕидини служеле како одбрана од напаѓачите кои биле привлечени од богатството на градот сместено на
раскрсницата на бројни трговски патишта. Дебелите темели на тврдината достигнуваат 30м длабоко во земјата.
Засилените врати и ѕидови се заоблени и цврсти за да издржат оган дури и при подолги судири. Над тврдината и
целиот град се издига главната кула со пречник 45 м и висина од 24 м. До 14 м височина е исполнета со камења и
земја и бетонирана со малтер. Во неа има 24 отвори, во кои се наоѓаат топови, кои можат да пукаат кон
непријателот во случај на напад од кој било правец. Од оригиналните 24 оружја, само четири останаа на главната
кула. Едно од нив го носи името на султанот бин Саиф. Следува традиционалниот пазар во Низва. Пазарот
собира многу луѓе од околните села и планинските предели кои доаѓаат да продаваат главно кози. Ова стана
спектакуларен неделен настан каде стотици луѓе продаваат и купуваат кози, говеда и други животни и вреди да се
види. Во многубројните улички и делови на сукот може да се видат многу локални производи како што се
ножеви, бакар, текстил, животни, риба, зеленчук и разни ракотворби.Пазарот се наоѓа под сенката на високите
палми во близина на главниот пазар. Ова е место каде што можете да се нурнете во некои од најавтентичните
стари традиции во Оман.Во попладневните часови ќе го посетиме Вади Бани Хабиб, кој за разлика од
пустинскиот пејзаж ќе ве воодушеви со природните базени опкружени со бујно зеленило. Вечера во хотел и
ноќевање.
6
 ЏАБАЛ АХДАР –ПЕСОЦИТЕ НА ВАХИБА / 02.01.2024 /Појадок и вечера
Појадок.По појадокот ќе го посетиме Биркат Ал Моуз (Birkat Al Mouz), сместен во оаза во подножјето на
планината Џебел Ахдар. Тоа е едно од најпознатите села во Оман, со своите урнатини од традиционални стари
куќи лоцирани среде голема плантажа со банани. Потоа ќе патуваме до возбудливите „Златни песоци“ на
пустината Вахиба. Трансферот до и од кампот ќе биде со џипови со 4WD.Песоците на Вахиба се протегаат на
површина од околу 200 км во должина и скоро 100 км во ширина, преминуваат од југ од источните Хаџари и
стигнуваат до Арапското Море. Тоа е традиционалниот дом на бедуините, народ со силен ум и здрав дух, кој знае
како да преживее во суровите пустински услови.По пат ќе застанеме во едно автентично бедуинско село, каде ќе
го видиме нивниот живот и битие. Патувањето до кампот е возбудливо и адреналинско патување. Преминувајќи
многу песочни дини стигнуваме до кампот на Arabian nights Resort и по формалностите за пријавување ќе имаме
можност да го гледаме неверојатното зајдисонце.
7
 ПЕСОЦИТЕ НА ВАХИБА – СУР – МУСКАТ – СОФИЈА / 03.01.2024 / Појадок и вечера
Појадок.Песоците на Вахиба се дом на над 3.000 бедуини од различно племенско потекло, кои се навикнати на
оваа сурова клима. Ќе посетиме едно бедуинско село и ќе погледнеме во животот и куќите на едно бедуинско
семејство.Потоа го продолжуваме нашето патување до Сур, старото африканско пристаниште каде со голи раце
се правеле типичните чамци на Оман -„доу”. Патот до Сур е живописен и убав.Продолжувајќи по крајбрежниот
пат до Сур (наводниот дом на Синбад Морепловецот) ќе посетиме мало бродоградилиште, каде што и денес се
градат традиционалните дрвени бродови.Ако мислите дека рајските оази со вода, палми и друга вегетација во
пустините се само мит или фатаморгана, тогаш ќе ви покажеме дека тие всушност постојат! Одиме во оазата на
Вади Бани Халид! Ова е вистински рај на територијата на Оман – има големо езерце и плантажи со банани,
вегетација, живописни карпести патеки.Поаѓање за Мускат и пријавување во Crowne Plaza Muscat или Radisson
Blu за освежување и вечера. Около 23:30ч трансфер кон аеродромот во Мускат за лет до Софија преку Истанбул.
8
СОФИЈА / 04.01.2024
Во 02.10ч. лет од Мускат до Истанбул. Слетување во Истанбул во 06:55ч. и лет за Софија во 08:45ч.
Пристигнување во Софија во 09:05 часот.
Additional Info:
„Арапска приказна од 1001 ноќ“
8 денови/6 ноќи
28.12 – 04.01.2024
Цени од 2990евра
*Сместување во луксузни хотели;
*Вклучени се сите посети;
*Вклучена Новогодишна вечера;
Цената вклучува:
· Авионски билет на Turkish Airlines Софија – Истанбул–Мускат–Истанбул–Софија со аеродромски
такси
· 3 ноќевања во Мускат (Crowne Plaza Muscat – City View Room );
· 2 ноќевања во Џабал Ахдар ( Dusit Naseem Resort – Standard Room )
· 1 ноќевање во ресорт во пустината Вахиба ( Arabian nights Resort);
· Појадок и вечера за време на маршрутата;
· Новогодишна вечера во Dusit Naseem Resort;
· Сите посети опишани во програмата;
· Сите трансфери со климатизиран транспорт ( автобус и џипови 4х4);
· Влезни такси за објектите во програмата;
· Минерална вода за време на турите;
· Водач од туроператорот при минимум 16 патници.
Цената НЕ вклучува:
· Бакшиши за локалните водичи–50 евра, се плаќаат во агенција.
· Лични трошоци (телефонни разговори, мини-бар ) и други, неспоменати во програмата услуги.
Услови за резервација:
ü Депозит од 50% – до 3 денови по потврда на резервацијата;
ü Доплата до 40 денови пред поаѓање.
Услови за отказ:
· до 90 дена пред датум на поѓање– целата сума се враќа од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ
· од 89 до 41 денови пред датумот на поаѓање се задржува од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ сума во
вредност на 1000 лева;
· од 40 денови до датумот на патувањето од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ се задржува сума во висина
од 100% од вкупните трошоци на патувањето;
· Промена на име до 14 денови пред патување се врши без доплата.
· При отказ на патувањето од страна на ТО, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на отказ;
· Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине патувањето за време на неговото времетраење,
сите дополнителни трошоци, вклучувајќи го и превозот, се на негов трошок.
Распоред на летови:
1 TK1032 28DEC SOFIST 16:00- 18:25
2 TK 774 28DEC ISTMCT 19:30 -01:20*
3 TK 775 04JAN MCTIST 02:10 -06:55
4 TK1027 04JAN ISTSOF 08:45 -09:05
ЗАБЕЛЕШКИ:
§ Минимален број туристи за реализација на програмата: 16
§ Рок за известување за несобран минимум – 20 дена пред поаѓање;
§ Промена на цената е возможна при: промена на транспортни расходи (гориво), аеродромски,
пристанишни и др. такси; промена со повеќе от 3% на валутниот курс во периодот меѓу
датумот на склучување на договорот и поаѓањето; непредвидено покачување на цените од
страна на партнерите, како и во други објективно итни случаи.
§ Посочените пакетни цени се калкулирани при курс на лев – долар 1.00 USD = 1.80 BGN.
§ Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на поаѓање и пристигнување,
за што тур-операторот навремено ќе ги информира корисниците.
§ Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на извршување на
програмата од причини надвор од негова контрола и не е одговорен за туристите кои не се
примени од релевантните гранични органи.
§ Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и
препораки во врска со влезот и престојот во Оман.
Неопходни документи:
• Меѓународен пасош со мин. валидност 6 месеци од датумот на враќање;
• Патувањето е без задолжителни медицински барања за имунизација.
• За деца до 18 г. кои патуваат со еден или без родители, нотарска заверка од еден или двата
родители!

Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине патувањето, за време на неговото траење, сите
дополнителни трошоци, вклучувајќи го и превозот, се на негов трошок.
КОРИСНИКОТ има право да го пренесе своето право да патува на трето лице во период според
спецификите на дестинацијата, издавајќи авионски билети за меѓународни летови најдоцна еден
месец пред поаѓање и се обврзува да му ги исплати на ТУРОПЕРАТОРОТ само износите поврзани со
можното реиздавање на билетите.
Информација во однос на здравствените барања:нема задолжителни медицински и санитарни
барања при патување до Оман.
Патување на лица со ограничена подвижност:Патувањето во целост НЕ Е погодно за лица со
ограничена подвижност.
Забелешка: Во случај на лоши временски услови или други околности на виша сила, програмата на
екскурзијата во Оман може да претрпи промена на редоследот на извршување!